Trwa ładowanie...
d3jsuak

Zamiast wiatru w żagle - północnokoreański areszt

• 5-osobowa załoga rosyjskiego jachtu "Ełfin" została zatrzymana przez straż ochrony wybrzeża Korei Płn. podczas rejsu po Morzu Japońskim • Jacht został odholowany do portu w Koson. Ambasada Rosji w Pjongjang podjęła działania wyjaśniające - podaje TASS
Share
Zamiast wiatru w żagle - północnokoreański areszt
Źródło: freeimages.com, Fot: Bruno Marques
d3jsuak

Jacht należący do klubu żeglarskiego we Władywostoku odbywał rejs na trasie z portu Pusan w Korei Płd. do Władywostoku. Zatrzymano go w odległości 80 mln od linii wybrzeża Korei Płn. pod zarzutem wtargnięcia w jej wyłączną strefę ekonomiczną.

W 1977 r. Korea Płn. wyznaczyła tę strefę na obszarze 200 mil morskich od swego wybrzeża.

Strefa ta jest obszarem międzynarodowym z pewnymi prawami zastrzeżonymi na rzecz państwa nadbrzeżnego (wyłączność eksploatacji zasobów żywych i nieożywionych, badań naukowych, ochrony środowiska i budowania sztucznych wysp oraz instalacji). Pozostałe państwa w wyłącznej strefie ekonomicznej korzystają poza tymi ograniczeniami z wolności morza pełnego, w tym wolności żeglugi morskiej.

Morze terytorialne Korei Płn. obejmuje, jak w przypadku innych państw, 12-milowy pas wód przybrzeżnych. Obowiązuje w nim prawodawstwo i władza Korei Płn.

Jacht "Ełfin" został odholowany do portu w Korei Płn., a członkowie załogi nie mają prawa go opuszczać. Kapitan został przewieziony do budynku straży ochrony wybrzeża - informuje TASS.

d3jsuak

Podziel się opinią

Share
d3jsuak
d3jsuak
Więcej tematów