WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Zamiast rządu odnowy, rząd beznadziei"

Rząd uzupełniony o polityków Samoobrony i LPR to koniec nadziei dla tych, którzy wierzyli, że Polską może rządzić koalicja przełomu i zmiany, czyli PO-PiS - uważa sekretarz generalny PO Grzegorz Schetyna. Ludzie oczekiwali rządu odnowy, a otrzymali rząd beznadziei - powiedział Schetyna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Prezydent Lech Kaczyński dokonał zmian w składzie rządu. Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper został wicepremierem i ministrem rolnictwa, a szef LPR Roman Giertych - wicepremierem i szefem resortu edukacji. W skład rządu weszli ponadto przedstawiciele Samoobrony: Anna Kalata (praca i polityka społeczna) oraz Antoni Jaszczak (budownictwo), a także Rafał Wiechecki z LPR (gospodarka morska).

To jest rząd, w którego skład wejdzie formacja postkomunistyczno- populistyczna i partia, która jest sztandarem antyeuropejskości. Jedno i drugie jest zaprzeczeniem tego, co PiS zapowiadał w trakcie kampanii wyborczej - podkreślił Schetyna.

Prezydent Kaczyński wręczając nominacje nowym ministrom przyznał, że po wyborach oczekiwano powstania innej koalicji, ale nie powstała ona "z woli partii, która zajęła drugie miejsce w wyborach".

WP

To nie jest jedyna rzecz, w której polskie społeczeństwo ma inne zdanie niż nasz prezydent - to potwierdzają sondaże. Wszyscy widzieliśmy jak to było. Po pierwszym okresie rozmów z Platformą Jarosław Kaczyński bardzo szybko zaczął mówić w samych superlatywach o Samoobronie i o LPR. Mimo, że różnie było między tymi ugrupowaniami, to dziś ta taktyka znajduje swój smutny finał - komentował wystąpienie prezydenta Schetyna.

Sekretarz generalny PO nie wróży tej koalicji długiego żywota. Szybko przyjdą konflikty o personalia, podział stanowisk, czy wspólny program. To jest mariaż na chwilę bez wspólnego programu, tylko po to, żeby powstała większość - mówił.

Schetyna uważa, że "kryzys przyjdzie już późnym latem". Widać, że jest to tylko prowizorka. Mówi się, że prowizorki są trwałe, ale w tym wypadku tak nie będzie. Różnice ambicjonalne liderów partii koalicyjnych będą głównym powodem przyszłego konfliktu - ocenił.

Zdaniem Schetyny, następny kryzys zaowocuje wyborami. Jeżeli nie odbędą się one w listopadzie razem z wyborami samorządowymi, to na wiosnę przyszłego roku - powiedział. Dodał, że PO jest gotowa zgodzić się na listopadowy termin.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP