Zamachowcy z Bostonu chcieli odpalić bomby na Times Square

Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg poinformował, że podejrzani o zamach w Bostonie chcieli zorganizować "zamach na jego miasto". Nowojorska policja podała, że bracia Carnajewowie mieli sześć ładunków wybuchowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dżochar i Tamerlan Carnajewowie
Dżochar i Tamerlan Carnajewowie (AFP)

Śledczy badający sprawę zamachów w Bostonie uważają, że bracia Carnajewowie podejrzani o przeprowadzenie tych ataków chcieli też odpalić ładunki wybuchowe na nowojorskim Times Square - poinformowały amerykańskie służby bezpieczeństwa.

Powołując się na źródła w policji oraz służbach bezpieczeństwa, Reuters podaje, że informacje o planach podłożenia bomb na Times Square podał młodszy z braci Carnajewów, Dżochar, który jest ranny i przebywa szpitalu.

Bloomberg także podał, że informacje o planowaniu ataków w Nowym Jorku pochodzą od Dżochara Carnajewa.

Zamachowcy mieli sześć ładunków wybuchowych: jedną bombę umieszczoną w szybkowarze oraz pięć bomb rurowych. Podjęli decyzję o wyborze Times Square jako celu "spontanicznie" - powiedział w rozmowie z Reuterem komisarz nowojorskiej policji.

Nie jest jeszcze jasne, czy Nowy Jork miał być pierwszym celem Carnajewów, czy też zamierzali odpalić tam ładunki wybuchowe po atakach w Bostonie.

W środę policja informowała, że Tamerlan i Dżochar Carnajewowie po dokonaniu zamachu w Bostonie mieli udać się do Nowego Jorku, żeby "świętować" udany zamach. Jak twierdziła policja, z rozmów z Dżocharem Carnajewem wynikało, że Nowy Jork nie miał być celem kolejnych zamachów Carnajewów.

Bracia Carnajewowie - 26-letni Tamerlan i 19-letni Dżochar - przeprowadzili 16 kwietnia zamach podczas maratonu w Bostonie; zginęły trzy osoby, a ponad 200 zostało rannych. Tamerlan zginął później podczas policyjnej obławy. Dżochara schwytano z piątku na sobotę; został ciężko ranny i przebywa w szpitalu.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.