Trwa ładowanie...
d413xvg
niemcy

Zamach w Essen? Nowe fakty

Niemiecka policja zwolniła jednego z dwóch mężczyzn zatrzymanych w Oberhausen w związku z groźbą zamachu terrorystycznego na centrum handlowe w Essen, w zachodnich Niemczech. Drugi mężczyzna jest przesłuchiwany. Na razie nie wiadomo, czy mieli oni związek z planami zamachu. Według telewizji WDR przygotowania do ataku miały podłoże islamistyczne.
Share
Zamach w Essen? Nowe fakty
Źródło: AFP, Fot: STR
d413xvg

Centrum handlowe zostało zamknięte w sobotę rano. Zablokowano wszystkie wejścia do obiektu, włącznie z parkingiem. Zamknięto także pobliską stację metra. Akcję policji relacjonowaliśmy tutaj. Funkcjonariusze przeszukali ponad 200 sklepów, jednak nie znaleźli nic podejrzanego.

- Otrzymaliśmy od służb informacje o konkretnych planach zamachu na centrum handlowe, dlatego postanowiliśmy je zamknąć. Bezpieczeństwo obywateli ma pierwszeństwo - oznajmił szef policji w Essen Frank Richter.

d413xvg

Dziennikarz śledczy WDR Boris Baumholt powiedział, że służby natrafiły na wezwanie do zamachu w internecie. Była w nim mowa o zamachu samobójczym z udziałem kilku sprawców i kilku ładunków. Służby przechwyciły też instrukcję budowy bomb.

- Zleceniodawcą ataku jest prawdopodobnie osoba przebywająca za granicą, mająca kontakty z Państwem Islamskim - oznajmił dziennikarz. Mężczyzna, o którym mowa, prawdopodobnie wyjechał półtora roku temu z Essen do Syrii.

Centrum handlowe przy Limbecker Platz w Essen, o powierzchni użytkowej 70 tys. metrów kwadratowych, należy do największych obiektów tego rodzaju w Niemczech. W soboty odwiedza je 60 tys. klientów.

d413xvg

Policyjna operacja w Offenburgu

Niemiecka policja zakończyła też operację w związku z informacjami o "możliwym ataku" w Offenburgu, leżącym w południowo-zachodniej części kraju. Śledczy nie podali informacji o charakterze zagrożenia. Wiadomo, że chodziło o nocny klub, którego nazwy nie podano. Operacja policji polegała na zwiększeniu środków bezpieczeństwa w centrum miasta oraz w komunikacji miejskiej.

Podwyższone ryzyko ataków. Służby w gotowości

W związku z planowanym zamachem, policję w całym Zagłębiu Ruhry obowiązuje podwyższona gotowość bojowa. Stan podwyższonego ryzyka wystąpienia ataku terrorystycznego występuje w całych Niemczech.

W kwietniu 2016 roku dwóch muzułmańskich nastolatków dokonało zamachu bombowego na świątynię sikhów w Essen. Wskutek wybuchu trzy osoby zostały ranne. Proces sprawców rozpoczął się w grudniu.

PAP/z Berlina Jacek Lepiarz, IAR, WP/Natalia Durman

d413xvg

Podziel się opinią

Share
d413xvg
d413xvg
Więcej tematów