ŚwiatZamach w Bejrucie

Zamach w Bejrucie

Znany z antysyryjskich przekonań deputowany do libańskiego parlamentu, dziennikarz Gebran Tueni zginął w zamachu na wschodnich przedmieściach Bejrutu.

Zamach w Bejrucie
Źródło zdjęć: © AFP

Lider libańskich druzów Walid Dżumblatt w oświadczeniu przekazanym stacji Al-Dżazira natychmiast oskarżył o zamach pośrednio Syrię, wiążąc też zabójstwo z raportem ONZ w sprawie okoliczności śmierci b. premiera Rafika Haririego. Zdaniem Dżumblatta, Gebrana Tueniego zabili ci sami ludzie, co Haririego. W Bejrucie powszechnie oskarża się o zabójstwo koła syryjskie.

Informację o śmierci 52-letniego Tueniego, wydawcy dziennika "An- Nahar", podały media libańskie - policja nadal nie potwierdziła tej wiadomości.

W wybuchu, jaki nastąpił w momencie przejazdu chrześcijańskiego deputowanego przez bejruckie przedmieście Mkales, zginęły też 2-3 osoby, jadące z nim w samochodzie. Kilkanaście osób jest rannych. Wybuch zniszczył też co najmniej dziesięć samochodów.

Nie jest jasne, czy ładunek wybuchowy był umieszczony w samochodzie deputowanego czy też w innym, jadącym za nim pojeździe.

Do zamachu na działacza antysyryjskiego doszło na kilka godzin przed przedstawieniem Radzie Bezpieczeństwa ONZ specjalnego raportu w sprawie okoliczności zabójstwa byłego premiera Libanu Rafika Haririego.

Hariri wraz z 20 innymi osobami zginął 14 lutego tego roku w zamachu bombowym w Bejrucie. Opublikowany 20 października wstępny raport ONZ, przygotowany pod kierunkiem niemieckiego prokuratora Detleva Mehlisa głosił, że odpowiedzialność za zamach na byłego premiera Libanu leży tak po stronie libańskiej, jak i syryjskiej. Według raportu, zamach mogli przygotować wysocy funkcjonariusze syryjskich tajnych służb we współpracy z byłymi funkcjonariuszami służb libańskich.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)