Trwa ładowanie...
d24yxl8

Zamach stanu w Turcji. Były dowódca sił powietrznych Akin Ozturk miał przyznać się do zaplanowania puczu

• Generał przyznał się prokuraturze do zaplanowania zamachu - podała państwowa agencja prasowa Anatolia

• Z kolei według prywatnej stacji radiowej Haberturk, Ozturk chciał zapobiec puczowi

• Według najnowszego bilansu w wyniku próby zamachu stanu zginęły 232 osoby

• Tureckie służby zatrzymały 7,5 tysiąca osób oraz ponad 700 sędziów

Share
d24yxl8

Były dowódca tureckich sił powietrznych gen. Akin Ozturk przyznał się prokuraturze do zaplanowania zamachu stanu w TurcjiTurcji, którego próbę podjęto w ostatni weekend - podała państwowa agencja Anatolia. Dwóch prywatnych nadawców temu zaprzeczyło.

Państwowa agencja prasowa Anatolia, na którą powołują się agencja Associated Press i portal BBC News, poinformowała, że Ozturk, oskarżony o to, że był prowodyrem puczu, przyznał się do odegrania roli w tej nieudanej próbie zamachu stanu.

Anatolia powołuje się na zeznanie generała, który powiedział prokuratorom przesłuchującym go w Ankarze, że "działał z intencją przeprowadzenia zamachu stanu".

d24yxl8

Przed zatrzymaniem Ozturk zaprzeczył w oświadczeniu, że był jakkolwiek zaangażowany w pucz; mówił wręcz, że działał na rzecz stłumienia puczu - informują AP i BBC News.

Ze zdjęć opublikowanych przez agencję Anatolia wynika, że generał mógł doznać obrażeń głowy oraz górnej części ciała - podaje BBC News. Wcześniej Anatolia informowała, że Ozturk jest jednym z 70 zatrzymanych generałów i admirałów. Do tej pory jedenastu z nich zostało aresztowanych - czytamy na stronach BBC News.

Tymczasem prywatni nadawcy, telewizja Haberturk i NTV, poinformowali, powołując się na zeznanie generała przed prokuratorami, że zaprzeczył on jakoby odegrał rolę w puczu. "Nie jestem kimś, kto zaplanował lub kierował próbą zamachu stanu, która została podjęta 15 lipca i nie wiem, kto to zrobił" - powiedział generał, cytowany przez telewizję NTV.

Według najnowszego bilansu w wyniku nieudanego puczu zginęły 232 osoby.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d24yxl8

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24yxl8
d24yxl8
Więcej tematów