Zamach na Bhutto zagrożeniem dla misji w Afganistanie?
Zamach na Benazir Bhutto oznacza destabilizację w Pakistanie, a to może oznaczać destabilizację w całym regionie, zwiększenie ryzyka i obniżenie bezpieczeństwa dla sił ISAF w Afganistanie - powiedział minister obrony Bogdan Klich.
###Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9373807,kat,32834,galeriazdjecie.htmll )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9373807,kat,32834,galeriazdjecie.html )
Benazir Bhutto - była premier Pakistanu
Benazir Bhutto - przywódczyni pakistańskiej opozycji, była premier Pakistanu - zginęła w zamachu w Rawalpindi. Zamachowiec zaatakował podczas wiecu zwolenników Pakistańskiej Partii Ludowej, której przewodziła Bhutto.
Bogdan Klich powiedział, że są rozważane plany koncentracji polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. Jak dodał minister, "chodzi o to, by polska flaga była wywieszona trochę wyżej niż do tej pory".
"Dziennik" na swoich stronach internetowych podał, że "Polska zażąda od Amerykanów skupienia naszych żołnierzy w jednej afgańskiej prowincji, przejęcia nad nią władzy i wzmocnienia znaczenia polskiego dowództwa". Nasze władze, według "Dziennika", mają się również domagać wzmocnienia pozycji żołnierzy GROM, którzy - zdaniem informatorów gazety - "nie są dziś wykorzystywani właściwie" w Afganistanie.
Szef MON sprecyzował, iż pomysł dotyczący zmiany charakteru polskiej misji w Afganistanie pojawił się po jego ubiegłotygodniowej wizycie w tym kraju. Zaznaczył, że koncepcja nie ma związku z czwartkowym zamachem, do jakiego doszło w Pakistanie.
Klich dodał, że o szczegółach w tej kwestii będzie można mówić dopiero, gdy "zostaną podjęte decyzje, a na razie jesteśmy na etapie rozważania ogólnych możliwości".
W Afganistanie przebywa druga zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Podobnie jak poprzednia, liczy ok. 1200 żołnierzy. Polscy żołnierze pełnią tam misję w ramach sił ISAF (Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa). Do ich zadań należy m.in. zapewnienie bezpieczeństwa w wyznaczonych rejonach oraz szkolenie afgańskiej armii.