Założyciel Wikileaks padł ofiarą wydawcy?
Założyciel Wikileaks Julian Assange oskarżył wydawnictwo Canongate o oportunizm i podwójną grę. Wydawca opublikował bez jego zgody przedłożony przez Assange'a do druku szkic autobiograficzny, z którego publikacji autor zrezygnował.
Szkocki wydawca Canongate przygotowujący publikację w ścisłej tajemnicy przed autorem - faktycznie będącym w areszcie domowym, ponieważ jego ruchy są monitorowane, a on sam musi się co dzień meldować na posterunku policji - udostępni szkic w druku i w internecie. Pierwsze fragmenty publikuje czwartkowy "Independent".
Assange napisał w oświadczeniu, że tekst, który publikuje Canongate, jest wersją roboczą, przygotowaną przez osobę pracującą na jego zlecenie i niepoddaną korekcie.
W oświadczeniu oskarżył wydawcę o to, że chce zbić kapitał na wstępnej wersji książki, w której są nieścisłości. Nazywa to złamaniem umowy i nadużyciem zaufania. Twierdzi, że wydawca zapewnił go, iż nikomu nie udostępni tekstu bez jego zgody.
7 czerwca Assange wycofał się z projektu spisania autobiografii, co miało mu przynieść 1 mln funtów i pomóc w opłaceniu adwokatów, ponieważ doszedł do wniosku, że to, co napisze, może zostać użyte przeciwko niemu przez władze prokuratorskie niektórych państw, zwłaszcza USA.
O kontrakt na autobiografię ubiegało się 36 domów wydawniczych.
Canongate oznajmił w odpowiedzi, że za pośrednictwem adwokata Assange'a wypłacił mu zaliczkę, a ponieważ nie otrzymał jej z powrotem, postanowił opublikować wersję autobiografii otrzymaną od niego w marcu. Po pokryciu kosztów zaliczki resztę przychodu ze sprzedaży książki wydawca przekaże autorowi.
Assange broni się przed ekstradycją do Szwecji w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Szwedzka prokuratura chce go przesłuchać w związku z zarzutami napaści seksualnej, molestowania i gwałtu, wysuwanymi przez dwie Szwedki, z którymi łączyła go przypadkowa znajomość w sierpniu ubiegłego roku. Australijczyk obawia się, że ze Szwecji zostanie wydany Amerykanom, którzy oskarżają go o kradzież tajemnic, choć formalnie nie zabiegają o jego ekstradycję.
Sprawę Assange'a rozpatruje obecnie sąd wysokiej instancji (High Court) w Londynie, do którego Assange odwołał się od niekorzystnego dla niego orzeczenia sądu pokoju z marca br., który uznał, że może on zostać wydany Szwecji.
Książka zatytułowana "Julian Assange. The unauthorized autobiography" liczy 339 stron, z czego 1/3 to załączniki. Jej tematem jest dzieciństwo i wczesna młodość Assange'a, okoliczności założenia Wikileaks i współpraca z mediami, które publikowały przecieki dotyczące wojny w Afganistanie, Iraku, a ostatnio depesze dyplomatyczne USA.