Żałoba w szkołach po tragicznej śmierci czternastolatki
W związku z tragiczną śmiercią czternastoletniej Ani, uczennicy gdańskiego gimnazjum, dzisiejszy piątek jest dniem żałoby w szkołach całego kraju.
Przypomnijmy: dramat rozegrał się podczas lekcji języka polskiego, gdy nauczycielka opuściła pracownię. Pięciu uczniów rzuciło Anię na ławkę, rozebrało ją i symulowało gwałt. Jeden chłopiec nagrywał scenę kamerą w telefonie komórkowym.
Gdy dziewczynce w końcu udało się wyrwać napastnikom, uciekła do domu. Dzień później powiesiła się na skakance.
O godz. 11 w szkołach odbędą się apele, minutą ciszy zostanie uczczona pamięć Ani. Na szkolnych budynkach pojawią się biało-czerwone flagi przewiązane kirem. Zaapelował o to minister edukacji. Wychowawcy zostali zobowiązani do przeprowadzenia zajęć na temat tej tragedii - mówi Jadwiga Jakóbczyk z łódzkiego Kuratorium Oświaty.
W łódzkim Gimnazjum nr 24 decyzja o zorganizowaniu takich lekcji zapadła jeszcze przed poleceniem ministra. Przez trzy dni z kolejnymi klasami będą rozmawiali szkolny psycholog i koordynator promocji zdrowia. Chcemy mówić o różnorodności przejawów krzywdzenia. Wyświetlimy też film pokazujący, jak rozmawiać o tak trudnych problemach- informuje pedagog Urszula Kordelska.
W Gimnazjum nr 42 w Łodzi odbędą się specjalne lekcje wychowawcze. Poprowadzi je pedagog z uprawnieniami psychologa. Najważniejszym zadaniem jest dla nas teraz wysłuchanie dzieci, tego, co sądzą o tym tragicznym wypadku i odpowiednie pokierowanie ich sądami - mówi dyrektor Jadwiga Kubiak.
Na doniesienia o tragedii natychmiast zareagowali nauczyciele z Gimnazjum nr 5 w Zduńskiej Woli, gdzie wczoraj szkolny pedagog Anna Dróżdż rozmawiała o tym z uczniami. Kolejne spotkania poświęcone przemocy odbędą się w przyszłym tygodniu.
Uczniowie z Zespołu Szkół Katolickich w Sieradzu będą dziś modlić się w intencji Ani i jej kolegów._ To tragedia, która dotknęła wiele osób. Wspólnie z nauczycielami rozmawialiśmy, co zrobić, abyśmy w przyszłości nie musieli przeżywać podobnej_ - stwierdził dyrektor ks. Radosław Kobiela.
Marek Parada, dyrektor tomaszowskiego Gimnazjum nr 7, podkreśla, że działania dotyczące przemocy nie powinny być prowadzone okazjonalnie. Postępy w walce z przemocą można uzyskać tylko systematyczną pracą z uczniami.
Przeprowadzenie apeli i godzin wychowawczych poświęconych tragedii planują dyrektorzy większości szkół w województwie.
Minister Roman Giertych zapowiedział powołanie od 1 września 2007 r. szkół o zaostrzonym rygorze.