Żakowski i Bendyk nagrodzeni za tekst w "Polityce"
Jacek Żakowski i Edwin Bendyk otrzymali
drugą nagrodę w konkursie Komisji Europejskiej "Za różnorodnością -
przeciw dyskryminacji" za tekst opublikowany na łamach tygodnika
"Polityka" dotyczący dyskryminacji homoseksualistów w Polsce. W Komisji Europejskiej odbyła się uroczystość wręczenia nagród.
Autorzy artykułu pt. "Miłuj geja swego", wychodząc od zakazu ubiegłorocznej Parady Równości przez władze Warszawy, piszą m.in. o tym, jakie znaczenie dla rozwoju kraju i społeczeństwa ma stosunek do mniejszości seksualnych.
Zdaniem jury, w którym zasiedli dziennikarze i przedstawiciele organizacji działających na rzecz wyrównywania szans, artykuł polskich dziennikarzy jest "małą formą filozoficzną, którą należałoby czytać wielokrotnie".
Jacek Żakowski, który przyjechał do Brukseli na uroczystość, odbierając nagrodę przypomniał, że niebawem w Warszawie ma się odbyć Parada Równości i - jak mówił - nie wiadomo, czy będzie mogła być legalna. Dlatego ta nagroda jest ważna nie tylko dla społeczności gejów i lesbijek, ale dla całej demokratycznej Polski - powiedział.
Trzeba walczyć o podstawowe prawa mniejszości, nie tylko homoseksualnych. To długa droga; kraje zachodnie dochodziły do tego, co mają obecnie, czyli daleko posuniętej tolerancji, przez wiele lat - powiedział dziennikarz "Polityki".
Jego zdaniem, podstawowe postulaty homoseksualistów, np. uznanie prawne ich związków, prawo do dziedziczenia - powinny być spełnione.
Pierwszą nagrodę w konkursie zdobyli dwaj dziennikarze z Holandii - Sander Donkers i Harm Ede Botje za artykuł w gazecie "Vrij Nederland" o dyskryminacji z powodów etnicznych i narodowościowych na rynku pracy w tym kraju. Odbierając nagrodę podkreślili, że jest dla nich tym ważniejsza, iż Holandia uchodzi za państwo bardzo tolerancyjne. Niestety to się zmieniło w ostatnich latach. Dyskryminacja jest dużym problemem - powiedział jeden z autorów tekstu.
Trzecią nagrodę otrzymała dziennikarka irlandzka Fiona Ness, za tekst o dyskryminacji na rynku pracy osób niepełnosprawnych opublikowany w "Sunday Business Post".
Katarzyna Rumowska