Zakopiański dobrodziej ma swój pomnik
W Zakopanem odsłonięto pomnik
Władysława Zamoyskiego - honorowego obywatela i dobrodzieja
Zakopanego. Wykonana z brązu postać spacerującego hrabiego stanęła
przy górnych Krupówkach w 150. rocznicę jego urodzin.
11.11.2003 | aktual.: 11.11.2003 16:01
Pomnik, dłuta zakopiańskiego rzeźbiarza Michała Gąsienicy-Szostaka, ma wymiary zbliżone do naturalnych. Jednak dzięki posadowieniu go na 1,5-metrowym cokole, góruje nad głowami spacerujących po słynnym zakopiańskim deptaku.
W odsłonięciu pomnika uczestniczyli dwaj honorowi obywatele Zakopanego - były prezydent RP ma uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i Henryk Mikołaj Górecki. We uroczystości wzięli udział m.in. aktorzy Teatru im. Witkacego oraz góralska banderia konna.
Władysław hrabia Zamoyski (1853-1924) był wielkim patriotą i społecznikiem. W 1889 r. zakupił tzw. dobra zakopiańskie wraz ze znaczną częścią Tatr i zamieszkał w Kuźnicach koło Zakopanego. Uratował od zupełnego zniszczenia zdewastowane przez poprzednich właścicieli lasy tatrzańskie, ograniczając w nich wyręby i prowadząc zalesienia.
Dzięki staraniom Zamoyskiego wybudowano linię kolejową z Chabówki do Zakopanego. Ogromne były jego zasługi w wygraniu przez stronę polską w 1902 r. sporu granicznego do Morskiego Oka w Tatrach. Cały swój majątek, m.in. Dobra Kórnickie w Wielkopolsce oraz zakopiańskie, przekazał na cele społeczne i narodowe w formie fundacji.
Już w 1901 r. Władysław Zamoyski został honorowym obywatelem Zakopanego. Jeszcze za życia hrabiego w 1898 r. jego nazwisko nadano jednej z głównych ulic miasta.