Trwa ładowanie...
d1feyfy

Zakopane truje turystów smogiem. Są ferie, a eksperci radzą ograniczyć wyjścia z pensjonatów

Oprócz nart, sanek i ciepłych kurtek na ferie zimowe do Zakopanego i innych kurortów Podhala należy zabrać maseczki przeciwsmogowe. Inaczej po wypoczynku w "zadymionym kurorcie", można wrócić do domu z wysypką albo zapaleniem oskrzeli.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tak wygląda czyste powietrze pod Tatrami. Na ferie zimowe należy zabrać maskę antysmogową.
Tak wygląda czyste powietrze pod Tatrami. Na ferie zimowe należy zabrać maskę antysmogową. (X Maciej Sitarz Blog, Fot: Maciej Sitarz)
d1feyfy

Przez cały pierwszy tydzień ferii zimowych Zakopane dymiło smogiem, który kilkakrotnie przekraczał normy światowej organizacji zdrowia. Zgodnie z zaleceniami ekspertów, turyści powinni ograniczyć aktywność na "świeżym powietrzu". Osoby bardziej wrażliwe, np. alergicy nie powinny nawet wychodzić z pensjonatów, ani wietrzyć pokojów. Takie dane dla Zakopanego pokazuje monitoring jakości powietrza Europejskiej Agencji Środowiska.

Zakopane w smogu. Turyści uciekli z pensjonatu

- Turyści na widok dymu z komina sąsiada spakowali się i opuścili pensjonat. Trudno im się dziwić, przyjechali z dużego zasmogowanego miasta. Zamiast odetchnąć, trafili na jeszcze większy smog - Jolanta Sitarz-Wójcicka, liderka Podhalańskiego Alarmu Smogowego opowiada o sytuacji, jaka zdarzyła się podczas tegorocznych ferii. Sama mieszka w Zakopanem. Przyznaje, że po kilku dniach czekania na czyste powietrze dopiero w poniedziałek wyszła na narciarską wycieczkę na Kasprowy Wierch. Pojawił się wiatr, który rozwiał czapę smogu nad miastem.

d1feyfy

Podobny sygnał otrzymaliśmy od czytelników WP. - W sobotę rano jechaliśmy na narty do Bukowiny Tatrzańskiej, siwa mgła smogu przywitała nas w Nowym Targu. Dalej było tylko gorzej. Gdy w Poroninie stanęliśmy na dobre w korku do Zakopanego, pasażerowie auta zaczęli kaszleć - relacjonuje Kamil z Warszawy. Dodaje, że ze stoków narciarskich widać było miasto spowite kłębami dymu. - To absurd, że hotele pobierają 2 zł taksy klimatycznej za oddychanie takim syfem - grzmi.

Zobacz też: Najnowszy sondaż prezydencki. Andrzej Duda ma poważnego konkurenta

Ferie w smogu. Na narty weźcie maseczki

W ostatnich dniach największe stężenie smogu odnotowano 17 stycznia, czyli w piątek wieczorem. Prawdopodobnie górale akurat wtedy rozpalili w piecach dla turystów przyjeżdżających na weekend i nowy turnus. Szczyt zadymienia związany jest z porannym przepalaniem w piecach, gdy około 6-7 rano, turyści zaczynają wygrzebywać się łóżek.

d1feyfy

Według Podhalańskiego Alarmu Smogowego tej zimy zdarzył się dzień, gdy mierniki smogu wskazywały przekroczenie norm o 1000 procent. To nie jest problem tylko jednego "kurortu". Podobnie jest w Bukowinie Tatrzańskiej, Poroninie, Białce Tatrzańskiej, Kościelisku. W tych miejscowościach brakuje czujników jakości powietrza, ale smog widoczny jest gołym okiem, czuć go nosem. Turyści wymieniają się już wskazówkami, które domy i hotele znajdują się ponad poziomem smogu, a których należy unikać.

- Problem przybrał taką skalę, że właściwie turyści wychodzący na spacery powinni nosić maski przeciwsmogowe. Poprzedniej zimy mieliśmy 32 dni z przekroczeniami norm - dodaje Jolanta Sitarz-Wójcicka, która sama mieszka w Zakopanem. - Apelowaliśmy, a nawet straszyliśmy właścicieli pensjonatów, żeby nie palili najgorszym węglem, bo wkrótce turyści nie będą chcieli tu przyjeżdżać - dodaje.

Atak smogu w Zakopanem podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych. Pył PM10 związany jest z paleniem w piecach węglem niskiej jakości. EEA
Podziel się

Każda z gmin powiatu tatrzańskiego ogłosiła już "walkę ze smogiem". Zakopane oferuje dopłaty (do 8000 zł) na wymianę pieców niespełniających norm emisji, tzw. kopciuchów. Z raportów małopolskiej inspekcji ochrony środowiska wynika, że mieszkańcy gmin nie kwapią się do wymiany pieców. Sądzą, że mają czas. Według uchwały antysmogowej w Małopolsce kopciuchy mogą dymić do końca 2022 roku.

d1feyfy

Wójt Kościeliska Roman Krupa planuje zainwestować w nowy gazociąg i zachęca swoich mieszkańców do przejścia na ogrzewanie gazowe. W przyszłości rozważa możliwość wprowadzenia zakazu palenia węglem, podobnie jak zrobili to radni Krakowa.

Ofiary smogu w kolejce do lekarza. Wysypka, zapalenie oskrzeli

Tymczasem o szkodliwości narażenia na smog przestrzega tyski pediatra Dawid Ciemięga. Ten znany lekarz napisał na blogu, że seryjnie trafiają do niego pacjenci, których dolegliwości wiążą się z narażeniem na oddychanie smogiem.

- Ostatnie dni to prawdziwe apogeum zapaleń oskrzeli i płuc. Może ma to coś wspólnego, z tym że Polska właśnie zajęła drugie miejsce od końca, mając najbardziej skażone powietrze na całym świecie, zaraz po Pakistanie. To dane z 17 stycznia - komentuje Dawid Ciemięga.

d1feyfy

Dodaje, że z własnej praktyki widzi związek pojawienia się reakcji alergicznych u pacjentów narażonych na wdychanie smogu. - Ostatnie dni to było ogromne nasilenie dolegliwości związanych z drogami oddechowymi, ale też wysypkami. Nie tylko u dzieci, ale także wielu rodziców zgłaszało takie problemy - opisuje.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d1feyfy

d1feyfy
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów