Zakopane sprzedam!
O tym jak dobrze sprzedać produkt głowią się dziesiątki ludzi na świecie. Jednym z najłatwiejszych sposobów osiągnięcia sukcesu marketingowego jest wypromowanie nazwy, która będzie łatwo rozpoznawalna. Tak właśnie stało się z nazwą miejscowości pod Giewontem - pisze "Gazeta Krakowska".
Zakopane sprzedaje się wszędzie. Wszystko co z tym miastem jest związane każdy może sobie kupić... w Internecie. Aby kupić odrobinę Zakopanego wystarczy tę nazwę wpisać w dowolnej wyszukiwarce internetowej. Z elektronicznych sieci wyłowić można wtedy strony związane z miastem, najświeższe wieści spod Giewontu, ale też odnośniki na strony z aukcjami internetowymi. Postanowiłem odwiedzić kilka z nich. Tam również szukałem wszystkiego, co związane z Zakopanem. Znalazłem między innymi możliwość kupna domu lub mieszkania albo wynajęcia kwatery na długi weekend. Chętni mogą kupować bilety na imprezy sportowe lub folklorystyczne.
W Internecie warto poszukać innych atrybutów związanych z tym regionem. Już za kilka złotych można wylicytować kierpce. Miłośnicy góralskiej mody mogą przebierać wśród modeli kapeluszy z piórkiem lub bez piórka, gaździny znajdą wszelkie wzory chustek, gorsetów i spódnic, zaś melomani sporo płyt z góralską muzyką. Dla krewkich i porywczych ceprów polecane są oryginalne i zabytkowe ciupagi, a na spragnionych górskich widoków czekają setki starych inowych widokówek tatrzańskich, dziesiątki map i książek o tematyce górskiej.
Największym zaskoczeniem dla mnie był fakt, że już za 13,50 zł baca z Olczy sprzeda nam... oscypka. Cena okazała się mniej atrakcyjna gdy okazało się, że trzeba jeszcze dopłacić za przesyłkę. I tak oto dzięki zdobyczom nowoczesnej techniki i przepastnym głębinom globalnej sieci każdy potencjalny turysta może stać się właścicielem Zakopanego, a przynajmniej czegoś co kojarzy mu się z miejscowością, gdzie mile spędził ferie lub wakacje. Dochodzę jednak do wniosku, że kiedyś rzeczywiście ktoś może na aukcji wystawić całe miasto Zakopane. Tylko kto by nas wszystkich kupił z naszymi zaletami i wadami?
Tomasz Skowroński