ŚwiatZakończyły się wybory parlamentarne w Angoli

Zakończyły się wybory parlamentarne w Angoli

Zakończyły się
pierwsze od 1992 r. wybory parlamentarne w Angoli, przedłużone o
jeden dzień wskutek problemów organizacyjnych - powiadomiła
komisja wyborcza tego afrykańskiego kraju. Opozycja domaga się
jednak powtórzenia głosowania.

Wszystkie lokale wyborcze zostały zamknięte - oświadczył przewodniczący angolskiej Krajowej Komisji Wyborczej Caetano de Sousa.

Oficjalnych wyników należy się spodziewać w ciągu 15 dni. Obserwatorzy oczekują, że zwycięży rządzący od 1975 roku Ludowy Ruch Wyzwolenia Angoli (MPLA).

Wybory do angolskiego Zgromadzenia Narodowego rozpoczęły się w piątek rano, lecz w wielu lokalach wyborczych, szczególnie w stołecznej prowincji Luanda, doszło do znacznych opóźnień. Jako ich główną przyczynę władze podały problemy z listami rejestracyjnymi. Po protestach opozycji, komisja wyborcza postanowiła przedłużyć głosowanie w tym regionie o jeden dzień.

Spośród 8,3 mln uprawnionych do głosowania Angolczyków, aż 21% mieszka w prowincji Luanda. Cały kraj liczy 16 mln mieszkańców, a stolica - wg różnych źródeł - od 5 do 7 mln.

Wydłużenie czasu trwania wyborów nie usatysfakcjonowało Narodowego Związku na Rzecz Całkowitej Niepodległości Angoli (UNITA), największej partii opozycyjnej, która domagała się powtórzenia głosowania. Jej przywódca Isaias Samakuva zapowiedział, że o zbadanie przebiegu wyborów zaapeluje do Trybunału Konstytucyjnego.

Poprzednie wybory w Angoli odbyły się w 1992 r., podczas rozejmu między UNITA i MPLA - wyzwoleńczymi organizacjami, które zwróciły się przeciwko sobie po odzyskaniu przez kraj niepodległości w 1975 r. Opozycja nie uznała jednak ich wyników i walki rozgorzały na nowo. Ostatecznie wojna domowa zakończyła się dopiero w 2002 r., gdy zginął lider UNITA Jonas Savimbi.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)