PolskaZakończył się IX Warszawski Festiwal Nauki

Zakończył się IX Warszawski Festiwal Nauki

Ponad pół tysiąca imprez naukowych złożyło
się na IX Warszawski Festiwal Nauki, który zakończył się w
niedzielę. Wykłady, pokazy, wystawy i wycieczki, zorganizowane
głównie przez stołeczne uczelnie i instytucje naukowe, odbywały
się od 16 września.

25.09.2005 | aktual.: 25.09.2005 18:26

Magdalena Fikus, jedna z organizatorów Festiwalu Nauki w Warszawie, uważa kończącą się w niedzielę imprezę za bardzo udaną.

Tam, gdzie widziałam, było naprawdę bardzo dobrze. Imprezy przygotowano sprawnie, było zazwyczaj bardzo wielu gości, a wśród nich mnóstwo młodzieży, która - jak się okazuje - traktuje festiwal jako uzupełnienie swojej edukacji - powiedziała.

Prof. Fikus zwróciła uwagę, że festiwalowi goście przychodzą na festiwal świadomi tego, czego będą słuchać, i że dysponują sporą wiedzą. Wystarczy dać przykład prowadzonego na poziomie akademickim wykładu na temat struktury i działania wirusa HIV. Cała sala słuchała wykładu ze zrozumieniem, padało wiele pytań - powiedziała.

IX edycja Festiwalu Nauki w Warszawie przebiegała pod hasłem "Brak inwestycji w naukę, to inwestycja w ignorancję".

Poszczególne dziedziny nauki prezentowane były w różny sposób, nie tylko w formie wykładów. Chętni mogli zapoznać się z geologią Tatr, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy lub elementów języka migowego. Na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej można było sprawdzić swoje predyspozycje do pracy w zawodzie kontrolera lotów.

Antropolodzy pomagali poznać i zrozumieć inne kultury, historycy przypominali znaczące wydarzenia w dziejach Polski i świata. Na Wydziale Matematyki UW wykładowcy uczyli, jak tworzyć fraktale za pomocą komputera, naukowcy z Instytutu Parazytologii PAN opisywali dramatyczną walkę, którą stacza układ odpornościowy z pasożytami atakującymi organizm.

Do najbardziej aktualnych tematów należały trzęsienia ziemi i tsunami, których tak boleśnie doświadczyła Azja Południowo- Wschodnia w grudniu 2004 r.

Także fizyka w tym roku była dziedziną szczególną. Rok 2005 został bowiem ogłoszony Światowym Rokiem Fizyki, w związku z 100. rocznicą opublikowania przez Alberta Einsteina trzech przełomowych i wizjonerskich prac. Jedna z nich dotyczyła szczególnej teorii względności, druga cząstkowej natury światła, a trzecia tzw. ruchów Browna.

W niedzielę, w ostatnim dniu festiwalu, można było m.in. wysłuchać wykładu historyka Sebastiana Palfiego na temat sławnych cudzoziemców, którzy w dawnych czasach gościli w Warszawie. Palfi, pracownik Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, opowiadał m.in. o przygodach, które przeżywał w stolicy Polski legendarny uwodziciel Casanova.

W IX Warszawskim Festiwalu Nauki brały udział także instytucje nie związane z nauką bezpośrednio, np. Polska Akcja Humanitarna, Katedra Polowa Wojska Polskiego czy Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Niektóre wykłady, np. lekcja interpretacji powieści Bolesława Prusa "Lalka", wzbudziły tak wielkie zainteresowanie, że dla wszystkich chętnych nie wystarczyło miejsca w przygotowanej sali.

Festiwale Nauki zorganizowano także w innych miastach Polski. Niektóre z nich będą odbywały się jeszcze w październiku. Kolejny Warszawski Festiwal Nauki zaplanowano na wrzesień 2006 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)