PolskaZakończenie konkursu "Rzuć palenie i wygraj - 2002"

Zakończenie konkursu "Rzuć palenie i wygraj - 2002"

W tym roku już po raz piąty odbyła się międzynarodowa akcja "Rzuć palenie i wygraj" (Quit&Win). Zwycięzcy zyskali nagrody pieniężne i rzeczowe.

Celem akcji jest dostarczenie palaczom wsparcia i dodatkowej motywacji do skutecznego zerwania z nałogiem. Aby wziąć w niej udział, należało wypełnić kupon konkursowy i powstrzymać się od palenia przynamniej przez 4 tygodnie (od 2 do 29 maja). Tym razem dzięki konkursowi palenie rzuciło 700 tys. osób z 98 krajów.

Jak dowodzą badania skuteczności poprzednich konkursów, wiele z nich wytrwa w tym zamiarze. O dziwo, największe powodzenie akcja ma na Kubie - aż 150 tysięcy uczestników. Drugie miejsce zajęły Niemcy - około 98 tysięcy. Główną nagrodę - 10 000 dolarów - wygrał Kanadyjczyk.

W Polsce dzięki akcji rzuciło palenie ponad 6 tys. osób, o 2 tys. więcej niż poprzednim razem. Kupony konkursowe można było dostać w aptekach, przychodniach i urzędach, drukowały je także liczne gazety i czasopisma. Można też było znaleźć wirtualny kupon w Internecie. W tym roku dodatkowo odbył się specjalny konkurs dla pracowników służby zdrowia i osób wspierających palaczy w walce z nałogiem.

Przeciętny uczestnik konkursu okazał się mężczyzną (52%), w wieku 41 lat, palącym 20 papierosów dziennie. Najstarszy uczestnik miał 93 lata, najdłużej palił pewien 81-latek (przez 63 lata). 42 osoby paliły ponad 3 paczki dziennie, z tego jedna - 90 sztuk na dobę. Jak wykazują krajowe badania, po dwóch latach 45 procent osób biorących udział w konkursie nadal nie pali, zaś po 5 latach - 30%. To bardzo dobre wyniki-lepsze na świecie osiągnęli tylko Włosi.

W polskiej edycji konkursu główną nagrodę wygrał pan Zdzisław Garbarz, 57 -letni emerytowany mechanizator rolnictwa ze Złejwsi Wielkiej w województwie kujawsko-pomorskim. Papierosy palił od 40 lat, średnio paczkę dziennie. Wcześniej dwukrotnie próbował zerwać z nałogiem, teraz zachęciły go nalegania wnuczki - Milenki. Oprócz wycieczki zagranicznej dla dwóch osób wygrał 3650 złotych, czyli równowartość średnich kosztów palenia przez dwa lata.

Wiele innych osób wygrało nagrody pieniężne i rzeczowe - telewizory, odtwarzacze DVD, wieżę stereo, żelazka, odkurzacze, i aparaty fotograficzne.

Koordynatorem polskiej edycji konkursu jest prof.dr hab Wojciech Drygas z Akademii Medycznej w Łodzi, dyrektor programu CINDI WHO w Polsce.

Mimo postępów medycyny, dwie przyczyny - palenie i AIDS -powodują coraz więcej zgonów. Oprócz raka i chorób serca palenie obniża sprawność fizyczną i sprzyja impotencji, by wymienić tylko niektóre szkodliwe następstwa. W XX wieku z powodu palenia zmarło przedwcześnie 100 milionów ludzi. Jeśli tendencje się nie zmienią, w XXI wieku liczba ta może sięgnąć miliarda. (mag)

paleniekonkurszakończenie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)