Zakon Maltański obchodzi swoje święto
Niosą pomoc chorym, ubogim i zaniedbanym. Budują szpitale, prowadzą świetlice dla niepełnosprawnych dzieci. To Damy i Kawalerowie Maltańscy. 24 czerwca Zakon Maltański ma swoje święto.
Patronuje mu św. Jan Jerozolimski. Organizacja ma własny herb, godło i flagę, z charakterystycznym białym krzyżem maltańskim na czerwonym polu.
Korzenie Zakonu wywodzą się od szpitalnego bractwa rycerskiego, założonego w Jerozolimie w 11. wieku przez włoskich kupców z Amalfii. W pobliżu Grobu Świętego zbudowali oni hospicjum dla pielgrzymów przybywających z Europy. Od tamtej pory Zakon nieprzerwanie prowadzi działalność charytatywną w zakresie opieki medycznej, a także pomocy społecznej i humanitarnej.
Jest jedną z najstarszych organizacji cywilizacji łacińskiej. Działa w ponad 120. państwach. Zrzesza ponad 12 i pół tysiąca Dam i Kawalerów na całym świecie, w tym w Polsce - 150 osób. Większość z nich to osoby świeckie. Przyświeca im dewiza: "Obrona Wiary i Służba Ubogim". Członkiem Zakonu można zostać wyłącznie na zaproszenie innych zrzeszonych.
Zakon organizuje szpitale, centra medyczne, domy pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych, a także hospicja dla nieuleczalnie chorych. Jego specjalnym korpusem jest ECOM, działający na terenach objętych działaniami wojennymi i obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Zakon wspomaga też walkę z trądem, w tym celu powołał fundację CIOMAL.
Zakon Maltański posiada status stałego obserwatora przy ONZ, Komisji Unii Europejskiej, oraz kilkunastu innych organizacjach międzynarodowych, jak FAO czy UNESCO. W przeszłości posiadał oddziały zbrojne, które broniły pielgrzymów i chorych, a także terytoriów chrześcijańskich na Ziemi Świętej, obecnie tylko kultywuje tradycję rycerską.