Zakaz zasłaniania twarzy w miejscach publicznych w Holandii?
Holenderski rząd poinformował, że wkrótce przedstawi projekt ustawy zakazującej noszenia w miejscach publicznych spowijających całe ciało burek i zasłon okrywających twarz.
17.11.2006 | aktual.: 17.11.2006 20:25
W komunikacie wydanym przez szefową resortu ds. imigracji i integracji Ritę Verdonk, która jest autorką propozycji, napisano, że przepis zabraniający noszenia "ubrań zakrywających twarz w miejscach publicznych i półpublicznych" zostanie przedstawiony tak szybko, jak to możliwe.
Pod terminem "miejsca półpubliczne" rząd rozumie szkoły, ministerstwa, sądy i środki masowego transportu itp. - wyjaśnił rzecznik resortu Martin Bruinsma.
W swoim oświadczeniu Verdonk uzasadniła decyzję względami porządku publicznego, bezpieczeństwa i ochroną obywateli.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa ludzie powinni zawsze być rozpoznawalni, a z punktu widzenia integracji - uważamy, że powinni mieć możliwość nawiązania kontaktu- powiedziała Verdonk holenderskiej telewizji NOS.
Po opracowaniu ustawy przez gabinet będzie musiał zatwierdzić ją parlament.
Główna holenderska organizacja zrzeszająca muzułmanów określiła inicjatywę jako "niedorzeczną". Bardzo mało muzułmanek nosi w Holandii burki, dlatego projekt jest "przesadną reakcję na bardzo marginalny problem" - powiedział Ayhan Tonca.
Po tym, jak Francja zakazała noszenia w szkołach publicznych chust na głowie i innych symboli religijnych, rząd Holandii postanowił pozostawić tę kwestię samym szkołom do rozstrzygania we własnym zakresie. Większość zezwala na noszenie chust.
Ponad rok temu - po inicjatywie konserwatywnego deputowanego Geerta Wildersa - parlament Holandii opowiedział się za zakazem publicznego noszenia burki, a rząd zapowiedział pracę nad stosownymi przepisami. Jednak przed przyszłotygodniowymi wyborami w Holandii, kiedy sondaże opinii pokazują znaczny zwrot w lewo, przyszłość ustawy nie jest przesądzona.
W Holandii żyje ok. miliona muzułmanów, co stanowi ok. 6 proc. społeczeństwa. Według środowisk muzułmańskich, burki w Holandii nosi najwyżej kilkadziesiąt kobiet.