PolskaZainaugurowano rok akademicki na Uniwersytecie Warszawskim

Zainaugurowano rok akademicki na Uniwersytecie Warszawskim

Ogłaszając rozpoczęcie nowego roku
akademickiego, rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna
Chałasińska-Macukow powiedziała, że jest to przede wszystkim
święto studentów pierwszego roku, którzy właśnie rozpoczną naukę
na uczelni. Na inauguracji obecni byli prezydenci - Litwy Valdas
Adamkus i Polski Lech Kaczyński.

Rektor wyraziła nadzieję, że UW pozostanie "nie tylko potęgą naukową i wysokiej rangi ośrodkiem edukacyjnym, ale także ośrodkiem opiniotwórczym, miejscem, gdzie ścierają się różne postawy i poglądy, gdzie obowiązuje wolność myśli, odbywają się ważne debaty i gdzie można zrozumieć, na czym polega społeczeństwo obywatelskie".

Podobną myśl wyraził przebywający z oficjalną wizytą w Polsce prezydent Republiki Litewskiej Valdas Adamkus.

Akademicka część społeczeństwa jest najbardziej twórcza, krytyczna i odważna. Na uniwersytetach uzyskuje się nie tylko wiedzę, ale też odwagę wypowiedzi i obrony swoich idei. Rodzą się tu nowe teorie naukowe, powstają postępowe projekty. Uczy się tu sztuki prowadzenia dyskusji i analizy zjawisk z życia społecznego. W ten sposób wspólnie uczymy się kroczyć drogą społeczeństwa otwartego i demokracji. Jest to szczególnie istotne dla obecnej Europy i naszych narodów - podkreślił prezydent Litwy.

W swoim wystąpieniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński zwrócił się m.in. z życzeniami do studentów. Ja bym głęboko życzył wam, studenci pierwszego roku i lat następnych, żeby odebrana tu na tej uczelni nauka dała wam umiejętność rozumienia rzeczywistości - powiedział prezydent.

Na uroczystości obecni byli - obok prezydentów Polski i Litwy - przedstawiciele rządu, parlamentu, władz stolicy, a także rektorzy kilkunastu wyższych uczelni z całej Polski, przedstawiciele instytucji naukowych oraz studenci. Wykład inauguracyjny pt. "Polacy. Kim byliśmy, kim jesteśmy?" wygłosił historyk prof. Henryk Samsonowicz.

UW jest największą uczelnią w Polsce. Został założony w 1816 r. Car Rosji i król Polski, Aleksander I zezwolił na powstanie uniwersytetu złożonego z 5 wydziałów: Prawa i Administracji, Lekarskiego, Filozoficznego, Teologicznego, Nauk i Sztuk Pięknych. Łączna liczba studentów wynosiła ok. 800. Profesorów było 40-50. Dziś uniwersytet liczy 19 wydziałów i 24 jednostki pozawydziałowe. Studiuje na nim ok. 57 tys. studentów, a wykładają na nim łącznie prawie 3 tys. nauczycieli akademickich w tym 430 profesorów tytularnych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)