Trwa ładowanie...

Zainaugurowano działalność Śląskiej Platformy Przeciw Nienawiści

Działalność Śląskiej Platformy Przeciw Nienawiści zainaugurowano w Katowicach. Projekt jest skierowany do organizacji pozarządowych i instytucji zajmujących się w woj. śląskim zwalczaniem dyskryminacji i tzw. mowy nienawiści.

Share
Zainaugurowano działalność Śląskiej Platformy Przeciw Nienawiści
Źródło: Fotolia, Fot: psphotography
d3ag2ng

Inicjatorami przedsięwzięcia są: pełnomocnik terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) w Katowicach, pełnomocnik wojewody śląskiego ds. równego traktowania, pełnomocnik komendanta wojewódzkiego policji ds. ochrony praw człowieka w Katowicach i pełnomocnik marszałka województwa do spraw organizacji pozarządowych.

Jak powiedziała pełnomocnik RPO Aleksandra Wentkowska, chodzi o porozumienie między tymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi, którego celem jest współpraca w działalności przeciw dyskryminacji osób m.in. ze względu na płeć, kolor skóry, orientację seksualną, religię, wiek czy niepełnosprawność na terenie całego województwa.

d3ag2ng

- Chcemy skupić się na praktycznych działaniach zwalczających problemy w woj. śląskim, którymi są na przykład dyskryminacja mniejszości romskiej, problemy środowiska LGBTQIA czy nienawiść między kibicami różnych klubów piłkarskich - zaznaczyła Wentkowska.

Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się w środę w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, przedstawiciele poszczególnych instytucji i organizacji pozarządowych dzielili się swoimi doświadczeniami w działaniu przeciw dyskryminacji.

Kolejnym etapem projektu ma być m.in. stworzenie newslettera informującego o inicjatywach w ramach przeciwdziałania mowie nienawiści w internecie interaktywnej oraz mapy woj. śląskiego, na której umiejscowione zostaną poszczególne organizacje i instytucje.

- Chodzi o to, by na przykład nauczyciel, który chce przeprowadzić lekcję na temat szacunku do osób starszych lub z niepełnosprawnościami mógł zobaczyć na mapie, do jakiej organizacji w jego okolicy może się zgłosić i poprosić o pomoc - wyjaśniła Wentkowska.

d3ag2ng

Podziel się opinią

Share
d3ag2ng
d3ag2ng
Więcej tematów