Trwa ładowanie...
d27u08c

Zahir Szach poparł Karzaia

Zahir Szach o Hamid Karzai (AFP)
Były król Afganistanu Mohamed Zahir Szach poparł publicznie kandydaturę szefa obecnego tymczasowego rządu afgańskiego Hamida Karzaia na stanowisko premiera nowego rządu. Wyłoni go 1501 delegatów wszystkich prowincji i wspólnot plemiennych Afganistanu w rozpoczynającym się w poniedziałek posiedzieniu walnego zgromadzenia Loja Dżirga.

Share
d27u08c

Karzaia poparł już wcześniej jego minister obrony Mohamed Fahim. Należy on do silnego ugrupowania afgańskich Tadżyków, które w zasadniczy sposób przyczyniło się do obalenia reżimu talibów.

Tadżykowie i Uzbecy afgańscy są mniejszościami etnicznymi w tym kraju jednak dysponują silnymi oddziałami zbrojnymi. Stanowią też większość w obecnym rządzie tymczasowym.

Zarówno premier Hamid Karzai jak i były król należą do większości etnicznej czyli Pasztunów, ci zaś narzekali, że nie uwzględniono proporcji etnicznych w składzie tymczasowego gabinetu.

Zdaniem obserwatorów politycznych, poparcie byłego króla - Pasztuna oraz jednego z przywódców grupy tadżyckiej dla obecnego premiera, to sygnały dla uczestników Loja Dżirga, by odłożyli na bok plemienne uprzedzenia dla dobra wspólnego państwa. (aka)

d27u08c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27u08c
d27u08c
Więcej tematów