Trwa ładowanie...
d32x0rk
IAR

Zagrożone prawie 30 tysięcy miejsc pracy osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawni na bruk? Zagrożonych jest prawie 30 tysięcy miejsc pracy. Wszystko przez propozycję zmiany przepisów. Chodzi o kary, które muszą płacić firmy za niezatrudnianie bezrobotnych. Do tej pory ich część mogli zamienić na [ ulgi ]( http://www.money.pl/pit/poradniki/ulga-rehabilitacyjna ), po zmianie przepisów nie będzie to takie proste.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zagrożone prawie 30 tysięcy miejsc pracy osób niepełnosprawnych
(WP, Fot: Tomasz Gdaniec)
d32x0rk

Niepełnosprawni zapowiadają walkę. Powstał już specjalny komitet, który walczy, by projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie trafił do sejmu. Przewodzi mu Marek Łukomski z Platformy Integracji Osób Niepełnosprawnych.

- Cztery lata temu dzięki zmianie przepisów udało się zatrudnić prawie 30 tysięcy niepełnosprawnych. W tej chwili nie wiadomo dlaczego pojawił się pomysł, by to ograniczyć. W związku z czym duża część z tych zatrudnionych może stracić pracę - mówi Łukomski.

Dziś firmy zatrudniające powyżej 25 pracowników muszą płacić kary do PFRON, jeżeli w swoim zespole nie mają osób niepełnosprawnych. Wysokość kar można jednak obniżyć o maksymalnie 80 procent, wypożyczając niepełnosprawnych z innych firm. Po zmianie przepisów ulgi mają się zmniejszyć do 30 procent. Firmy, które je sprzedają, boją się, że stracą klientów i w efekcie będą musiały redukować zatrudnienie.

d32x0rk

Marta Jabłońska, prezes firmy EKON zatrudniającej niepełnosprawnych, nie wyobraża sobie zwalniania ludzi. - Włączenie do społeczeństwa dzięki pracy to najwyższa forma rehabilitacji. Tego nie da się przeliczyć w żaden sposób. Praca wyznacza im rytm dnia. Rodzi poczucie, że są potrzebni. Pięknie na to patrzeć. Zmarnowanie tego jest dla mnie kuriozalne - mówi.

Pełni obaw o przyszłość są także niepełnosprawni. Mówią, że pracując, czują się potrzebni, a utrata pracy to dla nich wegetacja.

Tylko w ubiegłym roku ulgi zakupiło ponad sześć tysięcy firm zatrudniających więcej niż 25 osób.

d32x0rk

Podziel się opinią

Share
d32x0rk
d32x0rk
Więcej tematów