Trwa ładowanie...
d2dt2i6
24-11-2005 18:50

Zagraniczni pacjenci zwiększają długi polskich szpitali

Pacjenci z Unii Europejskiej zwiększają długi polskich szpitali - twierdzą dyrektorzy placówek. Polskie szpitale mogą leczyć zagranicznych pacjentów, ale za ich leczenie otrzymują tyle pieniędzy co za leczenie rodaków. Takie uregulowania wynikają z naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Problem w tym, że od lat stawki w kraju są zaniżone, bo na leczenie jest wciąż za mało pieniędzy.

d2dt2i6
d2dt2i6

Według dyrektorów, potrzebne są takie uregulowania prawne, które pozwoliłyby rozliczać pacjentów unijnych po rzeczywistych kosztach leczenia. Dotychczasowe rozwiązania są korzystne jedynie dla chorych z krajów Wspólnoty.

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas radzi szpitalom, by negocjowały z zagranicznymi firmami ubezpieczeniowymi leczenie według stawek komercyjnych.

Dyrektorzy szpitali podkreślają jednak, że ubezpieczyciele zagraniczni nie chcą płacić stawek komercyjnych skoro mogą, zgodnie z prawem, zapłacić niższe polskie ceny. Leczenie pacjentów z Unii Eropejskiej jest opłacalne jedynie w placówkach niepublicznych, gdzie obowiązują takie same, jednak wyższe niż w publicznych, stawki za usługi dla polskich i zagranicznych pacjentów.

d2dt2i6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dt2i6
Więcej tematów