Trwa ładowanie...
d31w4m3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zagraniczne agencje prasowe o wyborach prezydenckich

Wszystkie agencje w relacjach z Warszawy podkreślają zaskakujący sondażowy wynik niedzielnych wyborów prezydenckich - zajęcie pierwszego miejsca przez kandydata PIS Andrzeja Dudę przed urzędującym prezydentem Bronisławem Komorowskim. Podkreśla się też duży sukces Pawła Kukiza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zagraniczne agencje prasowe o wyborach prezydenckich
(PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d31w4m3

- Polski prezydent doznaje szokującej porażki w pierwszej turze głosowania" - zatytułowała swoją relację brytyjska agencja Reuters. Amerykańska Associated Press wybija: "Opozycja wygrała pierwszą rundę prezydenckich wyborów w Polsce" a francuska Agence France Presse podkreśla: "Konserwatywny kandydat na czele w pierwszej turze wyborów prezydenckich".

Reuters podkreśla, że batalia o urząd prezydenta jest w istocie próbą generalną przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, w których Platforma Obywatelska (PO) premier Ewy Kopacz zmierzy się z silnym wyzwaniem opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości (PIS). Dlatego jej znaczenie wykracza poza sam fakt, kto zasiądzie w fotelu szefa państwa.

Brytyjska agencja zauważa, że obecny rząd PO może pochwalić poważnymi osiągnięciami w gospodarce. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który uniknął recesji po światowym kryzysie finansowym z 2008 r. Jednak rząd musi stawić czoła narastającemu wśród wyborców pragnieniu zmiany; chcą oni nowych twarzy na szczytach władzy. Dodatkowo rząd stracił w ub. roku swój najsilniejszy atut polityczny w postaci Donalda Tuska, który zrezygnował z urzędu premiera aby objąć czołowe stanowisko w UE.

d31w4m3

Reuters, podobnie jak rosyjska agencja TASS, zwraca uwagę, że wynik drugiej tury wyborów 24 maja, w duże mierze zależy od tego na kogo zdecydują się głosować wyborcy, którzy oddali swoje głosy na Pawła Kukiza. Zajął on niespodziewanie trzecie miejsce z 20,3 proc. głosów.

Associated Press wyraża pogląd, że sondażowe wyniki niedzielnych wyborów wskazują na wzrastające niezadowolenie społeczne z prounijnego rządzącego establishmentu PO, który sprawuje władzę od 2007 r. To niezadowolenie znalazło swój wyraz w niespodziewanie wysokim poparciu dla gwiazdora punk rocka Pawła Kukiza ostro krytykującego rząd.

Amerykańska agencja podkreśla, że Komorowski, który odmawiał debaty z pozostałymi kandydatami przed pierwszą turą, obecnie sam wezwał Dudę do takiej debaty "o najważniejszych sprawach Polski" i przyznał, że wyniki sondażowe niedzielnego głosowania "są poważnym ostrzeżeniem" dla całego obozu władzy. Agencja przypomina, że w Polsce większość władzy spoczywa w rękach premiera i rządu a prezydent sprawuje głównie funkcje reprezentacyjne. Jednak jest on naczelnym dowódcą sił zbrojnych, ma inicjatywę ustawodawczą i prawo weta wobec uchwalonych ustaw.

Francuska agencja AFP również zwraca uwagę na doskonały wynik "kandydata - kontestatora" Pawła Kukiza, który zaskoczył wszystkich analityków. AFP podkreśla, że przewaga, którą dysponował - według sondaży - Komorowski na początku kampanii, dawała mu podstawy do spodziewania się zwycięstwa w pierwszej turze. Jednak w miarę trwania tej kampanii, podczas której odmawiał on debaty z konkurentami, przewaga ta topniała.

d31w4m3

Jak wynika z sondażu Ipsos dla TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat News w drugiej turze wyborów prezydenckich 24 maja zmierzą się Andrzej Duda i Bronisław Komorowski. Kandydat PiS dostał w niedzielnych wyborach 34,5 proc. głosów, a obecny prezydent - 33,1 proc.

Trzeci wynik w wyborach - 20,5 proc. - uzyskał Paweł Kukiz, a na dalszych miejscach znaleźli się Janusz Korwin-Mikke - 3,5 proc., Magdalena Ogórek - 2,4 proc., Adam Jarubas - 1,6 proc., Janusz Palikot - 1,6 proc., Grzegorz Braun - 1,1 proc., Marian Kowalski - 0,8 proc., Jacek Wilk - 0,6 proc., Paweł Tanajno - 0,3 proc. Frekwencja w niedzielnych wyborach, według Ipsos, wyniosła 48,8 proc.

Zobacz także: Duda apeluje o wsparcie

d31w4m3

Podziel się opinią

Share

d31w4m3

d31w4m3
Więcej tematów