Trwa ładowanie...
d2s6cgg

Zagraniczna prasa widziała w Warszawie tłumy faszystów. Mszczą się obrazy z przeszłości

Polskie obchody Święta Niepodległości znalazły się w cieniu rocznicy zakończenia pierwszej wojny światowej. Prasa światowa nie relacjonuje na bieżąco wydarzeń w Warszawie. Przekaz zdominowały obawy z przeszłości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jedno ze zdjęć, którymi ilustrowano marsz w Warszawie
Jedno ze zdjęć, którymi ilustrowano marsz w Warszawie (Twitter)
d2s6cgg

Marsz Biało-Czerwony w Warszawie nie stał się ważną informacją na świecie. Serwisy informacyjne zdominowały obchody zakończenia pierwszej wojny światowej, na które do Paryża przyleciało kilkudziesięciu prezydentów i premierów. Prawdopodobnie z tego powodu najważniejsze media nie zadały sobie trudu, aby na bieżąco śledzić rozwój wydarzeń w Warszawie.

Portal telewizji CNN nie zaktualizował artykułu opublikowanego w piątek 9 listopada. Stąd nadal informacje o kontrowersjach wokół organizacji marszu i obawy o zdominowanie wydarzeń przez skrajną prawicę.

Maria Peszek: "Pięknie umieramy za wolność, ale nie potrafimy żyć w niej"

Brytyjska BBC z kolei mówi o obchodach 100-lecia niepodległości Polski w cieniu skrajnej prawicy. Dziennikarz zaznacza, że zarówno prezydent Andrzej Duda jak i premier Mateusz Morawiecki zapowiedzieli, że nie będzie zgody na hasła rasistowskie. Niemniej BBC odnotowuje obecność włoskich faszystów i poczucie sukcesu działaczy ONR wynikające z połączenia imprezy narodowców z uroczystościami państwowymi.

d2s6cgg

Korespondentka katarskiej telewizji Al Jazeera na bieżąco śledziła rozwój wydarzeń w Warszawie, lecz także uwypukliła wątki nietolerancji i nacjonalizmu. Relację zdominowały zdjęcia zielonych flag ONR i czarne barwy sympatyków skrajnej prawicy.

W niuanse nie zagłębiał się też wpływowy, amerykański politolog Francis Fukuyama, który na Twitterze napisał, że prezydent i premier Polski "planują dołączyć do faszystowskiego marszu w Warszawie". Naukowiec powołał się przy tym na lewicowe konto twitterowe, na którym można było dzisiaj znaleźć wybór zdjęć ekstremistów. Część z nich nie pochodzi z tego roku, a niektórych nie zrobiono nawet w Warszawie.

Najbardziej rzeczowo w tym zestawieniu wypada amerykańska telewizja Fox News, która po prostu powołuje się na jedną z międzynarodowych agencji prasowych, która bez emocji i na bieżąco relacjonowała warszawski marsz.

d2s6cgg

Masze Niepodległości w Warszawie marsz często określane są mianem największej demonstracji nacjonalistów, lub wręcz faszystów, na świecie. Dzisiaj opinia ta zderzana jest z paryskim przemówieniem prezydenta Francji. Występując w obecności kilkudziesięciu prezydentów i premierów Emmanuel Macron powiedział, że nacjonalizm jest "zdradą patriotyzmu" i wezwał do „walki o pokój”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2s6cgg

Podziel się opinią

Share
d2s6cgg
d2s6cgg
Więcej tematów