Trwa ładowanie...
d4k924h

Zagraniczna prasa: tym wyróżniają się Polacy

Przewodnictwo w Radzie UE jest dla Polski rodzajem egzaminu, który pokaże, czy potrafi ona z beneficjenta Unii przemienić się w lidera Europy - pisze na łamach "Le Monde" Krzysztof Kohlmuenzer z francuskiego stowarzyszenia Jeana Monneta. Autor zaznacza także, że Polacy wyróżniają się na tle innych narodów Starego Kontynentu wyjątkowym "euroentuzjazmem".

d4k924h
d4k924h

W artykule pt. "Polska prezydencja UE: od marzeń do rzeczywistości" Kohlmuenzer podkreśla, że przewodnictwo w Unii Europejskiej jest zwieńczeniem długiego polskiego "powrotu do Europy" po czasach komunizmu i żelaznej kurtyny.

Autor tekstu zwraca uwagę, że "od czasu upadku komunizmu Polska dokonała spektakularnego skoku" w dziedzinie gospodarczej, w dużej mierze dzięki korzystaniu z unijnych funduszy strukturalnych.

"Polska gospodarka, niegdyś symbol niewydolności i niedoboru w porównaniu ze standardami europejskimi, potrafiła zmienić swój wizerunek dzięki odpowiedzialnej polityce i duchowi przedsiębiorczości samych Polaków" - uważa Kohlmuenzer.

Na potwierdzenie swojej tezy dodaje, że w szczytowym momencie światowego kryzysu Polska pozostawała jedynym krajem w Europie, który oparł się recesji. Autor zaznacza także, że Polacy wyróżniają się na tle innych narodów Starego Kontynentu wyjątkowym "euroentuzjazmem".

d4k924h

Jednocześnie zdaniem Kohlmuenzera, Polaków czeka jeszcze "długa droga, aby osiągnąć poziom życia mieszkańców innych krajów unijnych", a "część obywateli polskich nie potrafi wciąż odnaleźć się w nowej sytuacji".

"W dziedzinie politycznej Polska stoi obecnie przed wyzwaniem: konieczna jest zmiana paradygmatu, aby przejść od statusu państwa-beneficjenta do współprzewodzenia rozszerzonej UE" - twierdzi Kohlmuenzer.

W jego przekonaniu, można porównać to do egzaminu, który umożliwia przejście z jednej szkolnej klasy do następnej.

"Priorytety (polskiej prezydencji), które można podsumować w trzech słowach: wzrost, bezpieczeństwo i otwarcie (...) odzwierciedlają ambicje dodania nowej mobilizującej energii rozczarowanej Europie, która wątpi w samą siebie" - podkreśla autor artykułu.

"Pozostaje mieć nadzieję, że Polsce, bogatej w doświadczenia, uda się na nowo ożywić ducha europejskiego, gdyż w tym przypadku jej powodzenie będzie sukcesem wszystkich Europejczyków" - podsumowuje Kohlmuenzer.

d4k924h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k924h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj