Zaginione miasto Inków
Naukowcy odnaleźli w peruwiańskiej dżungli ruiny Llactapata, miasta Inków sprzed kilkuset lat. Ich zdaniem to część kompleksu świątynnego Machu Picchu.
O Llactapata wspominał w 1912 r. odkrywca Machu Picchu, Hirma Bingham. Nie zapisał jednak dokładnej lokalizacji ruin, przez co Llactapata przez ponad 90 następnych lat pozostała nietknięta.
Naukowcy pod przewodnictwem Brytyjczyka Hugha Thomsona i Gary'ego Zeiglera - amerykańskiego archeologa - zlokalizowali miasto z pokładu samolotu, przy pomocy kamer na podczerwień. Llactapata znajduje się ok. 80 km na północny zachód od Cuzco, stolicy państwa Inków, niedaleko od Machu Picchu.
Po ustaleniu z powietrza współrzędnych geograficznych członkowie ekspedycji wyrąbali maczetami drogę przez dżunglę. Znaleźli tam kamienne budowle, m.in. świątynię, w której Inkowie oddawali cześć słońcu. Budynki ustawione były we wzór, jaki tworzą najważniejsze gwiazdy gromady Plejad.
Zdaniem naukowców Llactapata powstała w połowie XV w., za panowania władcy Pacachuti.
Inkowie opuścili swoje miasta i osiedla po najeździe hiszpańskich konkwistadorów i zabiciu przez nich w 1572 r. ostatniego inkaskiego władcy - Tupaca Amaru. Część miast Inków została już odkryta. Naukowcy podejrzewają jednak, że w dżungli kryje się jeszcze wiele miast i centrów religijnych. W zeszłym roku ok. 90 km na zachód od Cuzco znaleziono jedno z nich - Cota Coca.
"Fakt, że w ciągu dwóch lat trafiliśmy na dwa miasta, może znaczyć, że w okolicy znajduje się więcej podobnych ośrodków" - uważa Thomson. (mn)