Trwa ładowanie...
d31uf7v
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zaginęło ciało Tarika Aziza, bliskiego współpracownika Husajna

Ciało Tarika Aziza, byłego szefa irackiej dyplomacji za rządów Saddama Husajna, zaginęło na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie, gdy było przewożone na pogrzeb do Jordanii - poinformowała córka jednego z najbliższych współpracowników byłego dyktatora Iraku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tarik Aziz zmarł w ubiegły piątek. Jego ciało zaginęło na lotnisku w Bagdadzie
Tarik Aziz zmarł w ubiegły piątek. Jego ciało zaginęło na lotnisku w Bagdadzie (AFP, Fot: Tom MIHALEK)
d31uf7v

Władze jordańskie oficjalnie potwierdziły, że na pokładzie ostatniego samolotu, lecącego w czwartek wieczorem z Bagdadu do Ammanu, nie było trumny z ciałem byłego irackiego dyplomaty. Pracownicy lotniska w stolicy Iraku odmawiają udzielenia jakiegokolwiek komentarza w tej sprawie; rodzina Aziza - jak informuje agencja Associated Press - jest zrozpaczona.

Aziz, zmarł w ubiegły piątek w szpitalu w mieście An-Nasirijja na południu kraju. Miał 79 lat. Dyplomata, który był głosem Husajna za granicą, spędził wiele lat w więzieniu.

Aziz oddał się w ręce wojsk USA w kwietniu 2003 roku. Siedem lat później został skazany na śmierć przez powieszenie za prześladowanie partii szyickich w latach 80. XX wieku. Został też skazany na kary więzienia w innych procesach.

d31uf7v

Aziz - jedyny chrześcijanin w ekipie Saddama, złożonej głównie z sunnickich muzułmanów. Jak pisze agencja AFP, Aziz - który nosił charakterystyczne grube okulary - był jednym z najbardziej znanych na świecie irackich przywódców, choć nie miał realnego wpływu na politykę dyktatora.

Biegle władający językiem angielskim Aziz odegrał znaczącą rolę dyplomatyczną przed wojną w Zatoce Perskiej w 1991 roku, a także w długotrwałych sporach dotyczących inspekcji ONZ w Iraku w kolejnych latach - pisze Reuters.

Był związany z Husajnem od lat 50 XX. wieku, gdy obaj byli zaangażowani w działalność nielegalnej wówczas partii Baas, która dążyła do obalenia wspieranej przez Brytyjczyków monarchii.

Aziz był 43. na liście najbardziej poszukiwanych przedstawicieli irackich władz, gdy oddał się w ręce Amerykanów, zaledwie dwa tygodnie po obaleniu Saddama.

d31uf7v

Elegancki i elokwentny, palił kubańskie cygara i był lojalny wobec Husajna do końca, a jednemu ze swych synów dał imię po dyktatorze.

Gdy został skazany na śmierć, Watykan wyraził nadzieję, że zostanie ułaskawiony, podkreślając, że wymaga tego idea pojednania w Iraku.

d31uf7v

Podziel się opinią

Share

d31uf7v

d31uf7v
Więcej tematów