Zagadkowa funkcja pasów bezpieczeństwa. Nie znajdziesz jej u kierowcy

Czy zauważyłeś różnicę między pasem bezpieczeństwa kierowcy i pasażera? Okazuje się, że ten drugi posiada ukrytą funkcję, której celem jest, oczywiście, jeszcze większe bezpieczeństwo w razie wypadku. Dlaczego więc pas od strony kierowcy nie został wyposażony w tę ważną opcję?

Pasy bezpieczeństwa. Zdjęcie ilustracyjne
Pasy bezpieczeństwa. Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | aquaArts studio
oprac. MMIK

Na pierwszy rzut oka trudno zaważyć różnicę pomiędzy pasem kierowcy a pasażera. Chodzi bowiem o niewielkich rozmiarów pętelkę (zawiniętą tkaninę), która znajduje się poniżej klamry. Jest to dość uniwersalna opcja, którą dostrzec można niezależnie od marki czy typu samochodu osobowego. Ta jedna mała pętla ma na celu sprawić, że jazda autem będzie bezpieczniejsza. Portal polskiobserwator.de, powołując się na Reader’s Digest, wyjaśnia, co w praktyce oznacza ten niepozorny element.

"Pas ma się złamać"

Ekspert, Jake McKenzie, Content Manager w Auto Accessories Garage, wyjaśnił, jaka jest rola małej pętli umieszczonej pod klamrą. Otóż najprościej mówiąc, pomaga ona zamortyzować uderzenie. Zapewnia pasażerowi jeszcze większe bezpieczeństwo. Gdy dochodzi do wypadku, pod wpływem dużego obciążenia szew przy pętli rozrywa się, sprawiając, że pas wydłuża się o kilka centymetrów. - Pas został zaprojektowany tak, aby złamać się pod dużym obciążeniem – wyjaśnił McKenzie.

Takie rozwiązanie amortyzuje uderzenie, a także zapobiega gorszym urazom, na jakie narażone jest ciało człowieka podczas wypadku. Co więcej, ekspert wskazuje jeszcze inne korzyści wynikające z obecności pętli: zapobiega ona zsuwaniu się klamry pasa, a także sprawia, że ta nie uderza w czasie jazdy o wnętrze samochodu, co mogłoby spowodować nieestetyczne zarysowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Niebezpieczne odkrycie na polu. Na miejsce wezwano służby

Co z kierowcą?

Skoro jedna mała pętla może tak znacznie wpłynąć na poziom bezpieczeństwa podczas codziennej jazdy, to dlaczego producenci samochodów nie umieszczają jej przy pasie kierowcy? Odpowiedź jest prosta, choć może zaskakiwać.

W czasie kolizji czy wypadku głowa kierowcy narażona jest na uderzenie o kierownicę, które może okazać się śmiertelne. Dlatego tak ważne jest, by pas bezpieczeństwa nie miał możliwości dodatkowego wydłużenia.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)