PolskaZadłużony szpital w Policach przejęła Akademia Medyczna w Szczecinie

Zadłużony szpital w Policach przejęła Akademia Medyczna w Szczecinie

Zadłużony na kilkanaście milionów złotych
szpital powiatowy w podszczecińskich Policach przejęła Pomorska
Akademia Medyczna w Szczecinie. Władze PAM zagwarantowały
utrzymanie wszystkich świadczonych do tej pory przez tę placówkę
usług medycznych.

Umowa, którą uroczyście podpisały władze uczelni ze starostwem powiatowym w Policach, przewiduje, że placówka wejdzie w skład jednego z dwóch szpitali klinicznych należących do PAM. Przejęcie szpitala kosztuje uczelnię ok. 16 mln zł; pieniądze te władze akademii będą spłacać starostwu w ratach przez sześć lat.

Zgodnie z umową, wszelkie zobowiązania finansowe, wynikające z zadłużenia szpitala, pokrywa starostwo, a PAM przejmuje szpital całkowicie oddłużony. To niezwykle ważny dzień nie tylko dla Polic, ale chyba głównie dla naszej uczelni, której do wysokospecjalistycznej działalności brakowało pomieszczeń - podkreślił podczas uroczystości rektor PAM prof. Przemysław Nowacki.

Starosta policki Leszek Guździoł za najważniejszą rzecz uznał fakt, że mieszkańcy powiatu będą dalej mogli korzystać z wysokospecjalistycznej opieki medycznej. Rektor PAM przyznał, że policki szpital wymaga sporego dofinansowania. Ten szpital nie mógł się utrzymać, bo miał na wyposażeniu bardzo słaby sprzęt diagnostyczny. Dlatego NFZ zawierał z nim bardzo niskie kontrakty. Teraz my ten sprzęt musimy kupić - wyjaśnił. Nowacki szacuje, że koszt zakupu całego sprzętu wyniesie około 10 mln zł. To, co musimy kupić bardzo szybko, aby szpital działał, to koszt 2,5-3 mln - dodał.

Rektor powiedział, że do szpitala w Policach zostaną przeniesione niektóre oddziały, wraz z ich pracownikami, które obecnie funkcjonują w szpitalu klinicznym nr 1. Chodzi o ginekologię operacyjną, położnictwo z patologią ciąży oraz kliniką neonatologii (noworodki)
i pediatrię.

Nie stanie się to z dnia na dzień. Będziemy te oddziały przenosić stopniowo, choć z punktu widzenia naszych finansów powinniśmy to zrobić jak najszybciej - dodał Nowacki. Zapewnił, że szpital policki będzie w dalszym ciągu świadczył wszystkie dotychczasowe usługi medyczne. Podobnie jak obecnie w szpitalu klinicznym także w przyszłości w jego części polickiej będą prowadzone zajęcia dydaktyczne dla studentów.

Władze PAM nie przewidują również redukcji personelu. Obecnie w polickim szpitalu pracuje ponad 300 osób, z czego 270 na umowach o pracę, reszta na kontraktach.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)