Zaciskanie pętli wokół Karadżicia
Trzeci dzień z rzędu oddziały SFOR prowadziły w bośniackim kurorcie Pale pod Sarajewem operację poszukiwania Radovana Karadżicia. W Pale znajduje się dom Karadżicia, przywódcy Serbów bośniackich z czasów wojny lat 90.
Operację podjęto, gdy siły SFOR i policja otrzymały sygnał, że chora lub ranna osoba oskarżona o zbrodnie wojenne może szukać pomocy medycznej w Pale.
Żołnierze SFOR bezskutecznie przeszukali szpital i trzy inne placówki medyczne oraz cerkiew i domy prywatne.
Pop Jeremija Starovlah powiedział, że zaglądali pod łóżka, do szaf, opukiwali ściany, weszli nawet na dzwonnicę, choć była noc.
Brytyjscy i amerykańscy żołnierze przeszukali również dom, w którym mieszka żona Karadżicia, Ljiljana Zelen-Karadżić, z zawodu lekarka. Weszli też do miejscowej rozgłośni, którą prowadzi córka Karadżicia, Sonja. Wokoło stały wozy ze słoweńskimi żołnierzami i włoskimi karabinierami. W akcji w Pale, które w czasie wojny pełniło rolę stolicy Serbów bośniackich, brało udział 80 żołnierzy NATO z jednostki rozmieszczonej w Sarajewie.
Celem operacji było, według oficjalnych deklaracji, uzyskanie pewności, że podejrzani o zbrodnie popełnione w latach wojny 1992- 95 nie będą mogli opuścić kontrolowanego przez SFOR terenu.
Karadżić, były "prezydent" Republiki Serbskiej w Bośni, i jego dowódca wojskowy generał Ratko Mladić od ośmiu lat są bezskutecznie poszukiwani przez ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii. SFOR podejmował już kilka tego rodzaju akcji w Pale i okolicach, poszukując Karadżicia, który podobno ukrywa się we wschodniej Bośni, korzystając z pomocy setek osób.
Karadżić i Mladić są oskarżeni o ludobójstwo i zbrodnie przeciw ludzkości, m.in. za rolę, jaką odegrali w masakrze w Srebrenicy. W 1995 r. siły Serbów bośniackich wymordowały tam blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn.
SFOR i międzynarodowy "gubernator" Bośni Paddy Ashdown zaciskają w ciągu ostatniego roku pętlę wokół Karadżicia. Ashdown zamroził w lipcu konta bankowe jego rodziny: brata, żony, dwojga ich dzieci oraz dziesięciu osób, które pomagały mu uniknąć aresztowania. Wcześniej żona i syn Karadżicia znaleźli się na czarnej liście 14 osób z Bośni, które z tego samego powodu Unia Europejska objęła zakazem wjazdu na swe terytorium.