Trwa ładowanie...
d3d43i6

Zachodniopomorskie. Tallboy, niewybuch z czasów II wojny światowej, nadal czeka na dnie

Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się neutralizacja pochodzącego z czasów II wojny światowej niewybuchu Tallboy. Operacja nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Niewybuch znajduje się na dnie toru wodnego Szczecin - Świnoujście.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niewybuch z czasów II wojny światowej
Niewybuch z czasów II wojny światowej
d3d43i6

Tallboy na dnie tory wodnego Szczecin - Świnoujście

Operacja usunięcia największej bomby z okresu II wojny światowej, znajdującej się na dnie toru wodnego Szczecin – Świnoujście nadal nie może być przeprowadzona. Niewybuch Tallboy został odkryty w ubiegłym roku.

Tallboy to największy w historii Polski niewybuchu z czasów II wojny światowej. Może to być pozostałością po bombardowaniu niemieckiego krążownika Lützow w 1945 roku.

d3d43i6

Niewybuch Tallboy ma zostać zneutralizowany, jednak operacja ta wcale nie jest prosta. Wciąż nie wiadomo, kiedy to się stanie. Wstępnie planowano to zrobić w pierwszej połowie tego roku, jednak póki co nikt nie podaje konkretnych dat.

Dlaczego neutralizacja pocisku Tallboy nie może jeszcze się odbyć?

Pocisku nie można zneutralizować przed dokładnym przebadaniem, ile jeszcze niebezpiecznych odpadów znajduje się na dnie toru wodnego Szczecin – Świnoujście. Tor musi być całkowicie czysty, by minerzy mogli rozpocząć pracę.

"Na chwilę obecną teren w pobliżu bomby nie jest jeszcze całkowicie czysty, a to jest niezbędne, by nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców mogli rozpocząć działania związane z neutralizacją Tallboya. W ostatnim czasie mieliśmy takie sytuacje, że nawet z odległości około 100 m wydobywaliśmy lotnicze miny morskie typu Mark, które zawierały po kilkaset kilogramów materiału wybuchowego. Dlatego dopiero gdy ten obszar zostanie oczyszczony, nurkowie będą mogli zacząć faktyczne działania" – powiedział w rozmowie z Onetem kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8. Flotylli Ochrony Wybrzeża.

d3d43i6

Tallboy. Bomba z II wojny światowej

Niewybuch pochodzący z czasów II wojny światowej - Tallboy - został znaleziony podczas prac prowadzonych na dnie Kanału Piastowskiego, które są związane z ego pogłębieniem.

Bomba lotnicza zalegająca w Kanale Piastowskim waży ponad 5 ton, ma 6 metrów długości i metr średnicy. Promień rażenia Tallboya to nawet kilkanaście kilometrów.

Polska 2050. Szymona Hołownia pytany o rozmowy z PiS. "Zdarzyło mi się"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3d43i6

Podziel się opinią

Share
d3d43i6
d3d43i6
Więcej tematów