Koniec świadczeń dla Ukraińców? Polacy zabierają głos
Czy rząd powinien stworzyć mechanizm i system zachęt dla Ukraińców, by wracali do ojczyzny? Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski pokazuje, że duża grupa Polaków popiera takie rozwiązanie.
Rzecznik rządu Piotr Mueller, mówiąc o wsparciu dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po inwazji Rosji na ich kraj, stwierdził, że "nic nie jest na stałe dane". - Ale tylko na okres trwającego konfliktu zbrojnego i przepisy po prostu wygasną na początku przyszłego roku - stwierdził Mueller.
Polacy chcą zmian. Program zachęt do powrotu do Ukrainy
Niespodziewane słowa rzecznika komentował w programie "Tłit" Wirtualnej Polski szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. - Ta wielka liczba uchodźców, która przybyła do Polski, dobrze się zaadoptowała. Większość z nich stanowią kobiety i dzieci. To są ludzie pracowici, nie można ich ciągle traktować jak osób w jakiś sposób upośledzonych ekonomicznie - mówił Szrot.
W związku z tym pracownia United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zadała Polakom następujące pytanie: "Czy Pana/Pani zdaniem rząd powinien stworzyć mechanizm i system zachęt dla Ukraińców, by wracali do Ukrainy?".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Koniec świadczeń dla Ukraińców? Jest głos z otoczenia prezydenta
Łącznie aż 57,9 proc. ankietowanych stwierdziło, że rząd powinien stworzyć takie rozwiązania. "Zdecydowanie" za mechanizmem i systemem zachęt dla Ukraińców, żeby wracali do swojego kraju, było 29,3 proc. uczestników badania, a 28,6 proc. wybrało odpowiedź "raczej tak".
Przeciwników takich rozwiązań było mniej. Łącznie to 26,8 proc. respondentów (przy 17 proc. głosów wskazań na "raczej nie" i 9,8 proc. - "zdecydowanie nie"). Co szósty ankietowany (15,3 proc.) nie miał zdania na ten temat.
System zachęt dla Ukraińców. Wyborcy PiS "raczej za"
Biorąc pod uwagę preferencje polityczne ankietowanych, zwraca uwagę wyraźna przewaga wyborców niezdecydowanych, którzy są przekonani co do konieczności systemowych działań na rzecz powrotu uchodźców do Ukrainy. To 58 proc. z tej grupy.
Z kolei wśród zadeklarowanych zwolenników obozu PiS widać poparcie dla wprowadzenia stosownych regulacji, ale jest ono mniej jednoznaczne. 42 proc. respondentów deklarujących się jako wyborcy Zjednoczonej Prawicy wybrało odpowiedź z zastrzeżeniem "raczej", a co piąty (20 proc.) nie miał zdania.
Co ważne, z poprzedniego sondażu dla Wirtualnej Polski wynika, że Polacy w zdecydowanej większości pozytywnie oceniają obecność Ukraińców w naszym kraju oraz to, jak się integrują z naszym społeczeństwem.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI 11 września 2023 r.