Zabytkowe tramwaje z gwiazdą Dawida
Na ulice Warszawy wyjadą po południu
dwa puste zabytkowe tramwaje z gwiazdą Dawida zamiast numeru. To
element obchodów przypadającego w piątek Międzynarodowego Dnia
Pamięci o Holokauście. Główne uroczystości odbędą się w czwartek
pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.
25.01.2006 15:40
Dzień Pamięci o Holokauście, uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w listopadzie 2005 r., obchodzony będzie w tym roku na świecie po raz pierwszy.
Jak powiedziała Zuzanna Schnepf z amerykańsko-polsko-izraelskiej Fundacji Shalom, która organizuje obchody, tramwaje mają przypomnieć, że również w gettcie warszawskim kursowały tramwaje. To, że tramwaj będzie jeździł pusty, bez pasażerów, ma przypominać o tym, że niemal wszyscy mieszkańcy getta zginęli i pozostała po nich pustka - wyjaśniła.
Tramwaje będą rozświetlone halogenami od środka i nie będą zatrzymywały się na żadnych przystankach oprócz ul. Stawki, przy dawnym Umschlagplatz, skąd od 22 lipca 1942 r. hitlerowcy wywozili ludzi do obozów zagłady - wyjaśnił rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich Wojciech Szydłowski.
Zabytkowe tramwaje jeździć będą w środę w godz. 17-19, w czwartek w godz. 16-19 i piątek w godz. 11-16 na trasie pl. Narutowicza-Nowowiejska-Marszałkowska-Andersa-Stawki-Jana Pawła II-Popiełuszki- Mickiewicza-pętla Potocka-Arkadia-Okopowa-Towarowa-pl.Zawiszy-pl.Narutowicza.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście fundacja Shalom przygotowała w czwartek po południu uroczystość pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, podczas której zostanie odśpiewana modlitwa kadysz. Apelujemy również, aby w piątek z rozpoczęciem szabatu o godz. 16.00 w każdym domu uczczono pamięć ofiar zagłady, stawiając w oknie zapaloną świeczkę - powiedziała Schnepf.
Fundacja Shalom zwróciła się z prośbą do władz Kościoła katolickiego, prawosławnego i protestanckiego o pomoc w rozpowszechnieniu apelu o udział w akcji "Płomień Pamięci", aby uczcić ofiary holokaustu. W piątek w Krakowie zaapelował o to do wiernych metropolita krakowski arcybiskup Stanisław Dziwisz.
Dzień Pamięci o Holokauście uchwaliło w listopadzie ubiegłego roku Zgromadzenie Ogólne ONZ dla uczczenia pamięci wszystkich ofiar mordów, dokonanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Jako datę obchodów ONZ wybrała rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r.
Ogólna liczba ofiar holokaustu jest szacowana na ok. 6 mln. Połowę z nich stanowili Żydzi polscy, spośród których wojnę przeżyło niecałe 10%. Największe straty ludność żydowska poniosła na okupowanych terenach ZSRR (ok. 99%), najmniejsze zaś były w krajach sojuszniczych, kolaborujących lub poddanych łagodnemu reżimowi okupacyjnemu, m.in. w Bułgarii, Finlandii, Danii.