Trwa ładowanie...
d4b369u
14-06-2010 05:25

Zabrakło kandydatów do nagrody dla liderów afrykańskich

Drugi rok z rzędu nie znaleziono odpowiedniego kandydata do opiewającej na 5 mln dolarów (16,9 mln zł) nagrody dla byłych afrykańskich przywódców, dających przykład uczciwych i demokratycznych rządów - podała przyznająca ją Fundacja Mo Ibrahima.

d4b369u
d4b369u

Wyróżnienie to, uchodzące za największą przyznawaną na świecie nagrodę indywidualną, ufundował w 2007 r. urodzony w Sudanie przedsiębiorca z branży telekomunikacyjnej Mo Ibrahim.

Jego fundacja przyznaje nagrodę demokratycznie wybranym przywódcom państw Afryki subsaharyjskiej, którzy ustąpili ze stanowiska w ciągu poprzednich trzech lat. Dotychczas jej laureatami zostali były prezydent Botswany Festus Mogae oraz były lider Mozambiku Joaquim Chissano. Ponadto, w 2007 r. honorowym laureatem nagrody został były prezydent RPA Nelson Mandela.

Zarówno w tym, jak i w ubiegłym roku siedmioosobowa kapituła nagrody, której przewodniczy były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, nie była jednak w stanie wyłonić żadnego kandydata.

"Wymogi stawiane zdobywcom nagrody są wysokie, a więc liczba potencjalnych kandydatów każdego roku jest niewielka. Jest więc prawdopodobne, że w niektórych latach wyróżnienie nie będzie przyznawane" - napisała w oświadczeniu fundacja.

d4b369u

W ubiegłym roku Fundacja Mo Ibrahima musiała bronić się przed krytyką, że nie przyznając nagrody, uczyniła afront takim przywódcom, jak byli prezydenci RPA i Nigerii Thabo Mbeki i Olusegun Obansajo, którzy kwalifikowali się do wyróżnienia.

Laureat nagrody Mo Ibrahima otrzymuje 5 mln dolarów w rozłożonych na 10 lat transzach, a następnie dożywotnią pensję w wysokości 200 tys. dolarów rocznie. Dodatkowo, przez dekadę może otrzymywać 200 tys. dolarów rocznie na realizację "szczytnych celów".

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj