Zabójczy mróz w Polsce. Kolejne ofiary wychłodzenia
W ostatniej dobie dwie osoby zmarły z powodu wychłodzenia - poinformowała w niedzielę Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Kolejna ofiara mroźnej zimy została znaleziona w nocy - podało Radio Wrocław. Zgłoszenie o śmierci z powodu wychłodzenia organizmu, otrzymali też zgorzeleccy policjanci. Nie żyje 32 letni mężczyzna. Na jego ciało natrafiono w Bogatyni.
Ze statystyk wynika, że od 1 listopada 2016 roku w Polsce w wyniku wychłodzenia zmarło 56 osób, a 24 osoby zatruły się czadem.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podtrzymuje apel o reagowanie na przypadki osób pozostających na mrozie i narażonych na wychłodzenie, a także o rozsądek w dogrzewaniu mieszkań.
Również minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zaapelowała o "większą społeczną uwagę", aby uniknąć śmierci kolejnych osób z powodu wychłodzenia.
Z kolei straż miejska zwróciła się z apelem o to, "aby nie wyrzucać z klatek schodowych na mróz osób bezdomnych, chcących tam przenocować". Starszy Inspektor Alfred Paplak ze stołecznego zespołu monitorującego sytuację osób bezdomnych podkreślił, że gdy widzimy kogoś komu może grozić zamarznięcie - "należy podjeść, zapytać jakiej pomocy ta osoba potrzebuje, zorientować się w jakim jest stanie". A gdy nie jesteśmy w stanie sami pomóc - trzeba wezwać pogotowie lub straż miejską.
Jak poinformowało IMGW, w niedzielę w ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie od -12 stopni Celsjusza miejscami na południowym wschodzie i wschodzie, -9 st., -8 st., w centrum do -5 st., -2 st. na północnym zachodzie, w dolinach karpackich od -14 do -12 st.
Natomiast w nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura minimalna wynieść ma od -17 do -13 stopni Celsjusza na południu, miejscami w centrum i na wschodzie, na pozostałym obszarze przeważnie od -12 do -8 st., cieplej nad morzem od -7 do -4 st. W kotlinach sudeckich miejscami spadek temperatury do -20 st., a w dolinach karpackich do -25 st.
W Beskidzie Śląskim i Żywieckim, które znajdują się na terenie województwa śląskiego, alert drugiego stopnia obowiązuje do poniedziałku do godz. 10.
Na terenie województwa podkarpackiego w Bieszczadach i w Beskidzie Niskim alert drugiego stopnia obowiązuje do poniedziałku do godz. 10.
W województwach opolskim, świętokrzyskim, lubelskim, mazowieckim i podlaskim oraz w pozostałych częściach województw: małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego będą obowiązywać ostrzeżenia pierwszego stopnia.