Zabierać majątki zdobyte na drodze przestępstwa
90% Polaków, zgadza się z propozycją ministra sprawiedliwości, aby majątki zdobyte na drodze przestępstwa były zabierane nie tylko przestępcom, ale także ich rodzinom - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii i Rynku PENTOR. Tylko 4% badanych nie ma na ten temat zdania.
20.09.2002 12:01
Natomiast 6% ankietowanych nie zgadza się z rozwiązaniem proponowanym przez wymiar sprawiedliwości. Zdaniem Jerzego Głuszyńskiego z PENTORA może to wynikać z braku zaufania do organów ścigania i niewiary w skuteczność ich działania. Sama myśl, że ktoś może się interesować naszym majątkiem, przyglądać się, w jaki sposób został on zdobyty może u niektórych budzić niepokój - stwierdził Głuszyński.
Najliczniejszą grupę wśród osób, które nie chcą by przestępcom i ich rodzinom zabierać nielegalnie zdobyty majątek stanowią mieszkańcy wsi i rolnicy. Według Głuszyńskiego może mieć na to wpływ w ogóle specyficzna sytuacja tej grupy społecznej. Sposób ewidencjonowania rolników jest być może trudniejszy i niejednoznaczny, bowiem rolnicy nie muszą, jak inni, płacić na przykład podatku dochodowego - powiedział Jerzy Gluszyński. Dodał też, że wśród rolników nadal jest żywa pamięć o kolektywizacji, która również określała pewien podział majątku i sposób jego dysponowaniem.
PENTOR przeprowadził sondaż telefonicznie na 800-osobowej reprezentatywnej próbie Polaków. (ej)