PolskaZa pomoc w unikaniu poboru dostał wyrok w zawieszeniu

Za pomoc w unikaniu poboru dostał wyrok w zawieszeniu

Na karę siedmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał Wojskowy Sąd Garnizonowy w Poznaniu st. chor. sztab. Wiesława W. w sprawie dotyczącej korupcji przy załatwianiu zwolnień ze służby wojskowej.

23.09.2010 | aktual.: 23.09.2010 16:41

Sprawa dotyczy funkcjonującej w wojsku grupy osób, dzięki której od 1999 r. do 2004 r. na podstawie sfałszowanych dokumentów służby wojskowej uniknęło co najmniej kilkuset poborowych.

Jak poinformował zastępca szefa Wojskowej Prokuratury Okręgowej Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej płk Mikołaj Przybył, Wiesław W. był jednym z pośredników w przekazywaniu pieniędzy przy załatwieniu zmiany kategorii zdrowia poborowych.

- On był ogniwem pośrednim pomiędzy tymi, którzy chcieli uniknąć służby wojskowej, a tymi, którzy sprawę załatwiali dalej. Proceder był zorganizowany wielostopniowo: poborowi nie mogli sami dotrzeć do lekarza, musieli korzystać z grupy pośredników - wyjaśnił płk Przybył.

Wiesław W. został skazany na karę siedmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata i karę grzywny. Sąd uwzględnił wniosek prokuratury o skazanie bez przeprowadzania rozprawy.

Jak wyjaśnił płk Przybył, wydanie wyroku umożliwi przesłuchanie Wiesława W. w charakterze świadka. Jego zeznania umożliwią skierowanie dalszych aktów oskarżenia dotyczących pozostałych osób biorących udział w procederze.

Według ustaleń śledztwa, stawka za przeniesienie do rezerwy na podstawie sfałszowanych dokumentów wynosiła od 1,5 tys. zł do 4 tys. zł. Według ustaleń proceder trwał od 1999 r. do 2004 r i umożliwił uniknięcie służby wojskowej co najmniej kilkuset poborowym.

To drugi wyrok skazujący w sprawie dotyczącej "reklamowania" poborowych od odbywania służby wojskowej przy użyciu fałszywych dokumentów lekarskich w zamian za uzyskiwanie korzyści majątkowych przez żołnierzy zawodowych i lekarzy wojskowych. W poprzednim przypadku prokuratura ustaliła 25 podejrzanych, w tym lekarzy i innych żołnierzy z garnizonu poznańskiego, którzy mieli dostęp do dokumentacji poborowej. Zarzuty przedstawione podejrzanym dotyczyły poświadczania nieprawdy w dokumentacji lekarskiej umożliwiającej uniknięcie służby wojskowej oraz "załatwianie" przeniesienia poborowych do rezerwy bez odbywania służby wojskowej.

Osoby te złożyły wnioski o dobrowolne poddanie się karze. W kwietniu sąd skazał 13 osób na kary więzienia w zawieszeniu i kary grzywny. Sprawę pozostałych 12 osób bada prokuratura powszechna.

Jak powiedział Przybył, Wojskowa Prokuratura Okręgowa Wydział ds. Przestępczości Zorganizowanej planuje skierować do Sądów Wojskowych jeszcze dwa akty oskarżenia w tej sprawie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)