Trwa ładowanie...
d3eh4nb
24-10-2006 00:10

Za mało szczebli

Pięćdziesiąt jeden pięter. Tyle ma mieć
Sky Tower - najwyższy budynek mieszkalny w Polsce, który stanie w
miejscu Poltegoru. Drabina strażacka sięgnie zaledwie do 16
kondygnacji. Co się stanie z mieszkającymi i pracującymi wyżej,
gdy wybuchnie pożar? - stawia pytanie "Słowo Polskie Gazeta
Wrocławska".

d3eh4nb
d3eh4nb

Pojawiają się tacy dowcipni klienci, którzy nam przypominają, że pracujemy w miejscu, do którego nie sięga drabina strażacka. I początkowo bardzo się bałam. Zwłaszcza jak podchodziłam do okna. Ale z czasem lęk mija. Do pracy tak wysoko można się przyzwyczaić- mówi Monika Pyczak, która pracuje w firmie Top View, na 23 piętrze wrocławskiego Poltegoru. To dziś najwyższy budynek w mieście. Ale takich będzie więcej. W 2010 roku stanie Sky Tower wysoki na 51 pięter - 203 metry wysokości. Nieco później kilkadziesiąt metrów dalej powstanie 32-piętrowy hotel. Będzie miał 109 metrów.

Największa drabina we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku ma 53 metry wysokości- mówi Zdzisław Wnęk z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Ale to nie tak mało, bo najwyższe w ogóle produkowane mają nie więcej niż 60. Nigdzie na świecie nie ma tak wysokich drabin, by sięgały dachów najwyższych budynków- dodaje.

Dlaczego nie są produkowane? Bo często się psują. Ta wrocławska też czeka teraz na naprawę. Poza tym im wyższa drabina tym jest mniej stabilna. Dwustumetrowa mogłaby się po prostu przewrócić albo złamać- tłumaczy Wnęk.

Jak więc strażacy chcą ratować mieszkańców gdyby wybuchł pożar na przykład na 40 piętrze? To budynki, które muszą być tak konstruowane, by samemu bronić się przed ogniem- twierdzi Dariusz Malinowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

d3eh4nb

Jest to bardziej skomplikowane niż w przypadku niższych budynków. Przede wszystkim dlatego, że tak wysoka konstrukcja musi być odporna nie tylko na ogień, ale także np. na wiatr. Ale potrafimy zbudować bezpieczny wysoki budynek. Gdyby mi ktoś zafundował apartament na szczycie 200 metrowego budynku chętnie bym w nim zamieszkał- mówi inżynier Piotr Zybura, architekt z Pracowni Projektowej Maćków. (PAP)

d3eh4nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eh4nb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj