Za mało leków przeciw AIDS w Afryce
Tylko 1% chorych na AIDS w Afryce Subsaharyjskiej przyjmuje leki. Najlepszym sposobem na poprawę tego stanu rzeczy jest zalegalizowanie tanich kopii leków wielkich firm farmaceutycznych - wynika z raportów.
Eksperci zebrani na rozpoczętej 13. międzynarodowej konferencji ws. AIDS w Kenii mieli okazję poznać wyniki badań przeprowadzonych przez dwie organizacje: UNAIDS i Lekarzy Bez Granic.
Zdaniem UNAIDS, organizacji odpowiedzialnej za koordynację światowych działań w celu zwalczania AIDS, nie powiedzie się plan zahamowania postępów choroby przed rokiem 2015.
W Afryce Subsaharyjskiej żyje 29,4 mln z 38,6 mln chorych na AIDS na całym świecie. Aż 11 mln dzieci ma co najmniej jednego rodzica chorego na AIDS - wynika z raportu UNAIDS.
W niektórych krajach Afryki oczekiwana długość życia wynosi tylko 35 lat. Tylko 30 tys. spośród 5 mln osób, które pilnie potrzebują leków przeciw AIDS, zażywa je - zaalarmowało UNAIDS.
Z raportu Lekarzy Bez Granic wynika, że kraje, które zalegalizowały tanie kopie leków przeciw AIDS (tzw. leki generyczne), odniosły podwójną korzyść. Chorzy uzyskali dostęp do tanich podróbek, a dodatkowo wskutek zaostrzonej konkurencji obniżyły się ceny leków oryginalnych. Wszystkie kraje, w których tanie leki generyczne nie są jeszcze dostępne, powinny jak najszybciej zmienić swoje prawo w tym zakresie - zaapelowali Lekarze Bez Granic.
Specjalny wysłannik ONZ ws. AIDS w Afryce Stephen Lewis skrytykował w niedzielę politykę USA. Jego zdaniem, zamiast wydawać krocie na wojnę w Iraku, USA mogłyby pomóc w walce z AIDS w Afryce.
Lewis nazwał sytuację panującą w Afryce "groteskową nieprzyzwoitością współczesnego świata." Zachowanie bogaczy przyprawia mnie o wściekłość" - powiedział. (kjk)