Za ciepło? Długoterminowa prognoza pogody cię ochłodzi
Synoptycy pokazali mapy pogodowe do końca listopada. Według tej eksperymentalnej prognozy długoterminowej sierpień i wrzesień mają być cieplejsze, niż zwykle. Z kolei w październiku i listopadzie spodziewajmy się wielu deszczowych dni.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Dla tych, którzy tęsknią za chłodem synoptycy mają dobre informacje. Po upalnym lecie wkroczy już nie taka ciepła jesień.
Co prawda jeszcze we wrześniu średnia temperatura ma się utrzymywać powyżej normy. Ale już w październiku i listopadzie to się zmieni. Przywitamy też (niekoniecznie z otwartymi ramionami) deszczową aurę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
“Przyszliśmy pełni obaw”. Okrągły stół ws. zmian w prawie autorskim
Jaka będzie jesień?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazał najnowszą eksperymentalną prognozę długoterminową. Obejmuje ona cztery miesiące: od sierpnia do listopada.
Prezentowane są w niej maksymalne wartości temperatury i maksymalna suma opadów.
Sierpień cieplejszy, niż dotąd
"W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020" - czytamy w komunikacie. Synoptycy już wcześniej zapowiadali, że w tym wakacyjnym miesiącu spodziewać się należy fali upałów. Możliwe będą też przychodzące po nich burze.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Wrzesień jeszcze powyżej normy
Podobnie sytuacja pogodowa ma wyglądać we wrześniu. O ile nie będzie to szczególnie deszczowy miesiąc, spodziewać się można wielu momentów cieplejszych, niż zwykle. Czeka nas sporo dni, gdy termometry będą wskazywały powyżej 15 st. C.
Październik deszczowy
Najprawdopodobniej nie będzie to złota polska jesień. Wszystko zacznie się zmieniać w październiku, który ma być miesiącem deszczowym. "Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej" - podaje IMGW. Termometry mają wskazywać maksymalnie 10 kresek.
Listopad też z mokrą aurą
Listopad też przyniesie wiele szarych deszczowych dni. Średnia temperatura w kraju wyniesie od 1 do 6 st. C. Przymrozków nie ma na razie w "pogodowych planach".
Chociaż - jak to w życiu - wszystko może się zmienić . IMGW zaznacza, że nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. "Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - przypominają synoptycy.
Czytaj również:
Źródło: IMGW/WP