"Za dużo cholesterolu, należy rozważyć dymisję premiera"
Z troską pochylam się nad zdrowiem pana premiera, zwłaszcza jeśli chodzi o poziom cholesterolu - w ten sposób Zbigniew Ziobro (PiS) skomentował opublikowaną tego dnia na stronach internetowych Kancelarii Premiera opinię na temat stanu zdrowia Donalda Tuska.
Ziobro jest zdania, że opinia zamieszczona na stronach Kancelarii nie jest poważna. To czysty PR - ocenił poseł na konferencji prasowej w Sejmie.
Z opinii o stanie zdrowia premiera wynika, że szef rządu cieszy się bardzo dobrą wydolnością organizmu i nie ma wykrywalnych objawów choroby. Opinię przygotował profesor nauk medycznych Zbigniew Gaciong. Szef rządu przeszedł m.in. badanie EKG, badania krwi, zrobiono mu także prześwietlenie klatki piersiowej.
Jedyne co dolega premierowi - jak wynika z opinii - to podwyższony poziom cholesterolu.
_ Uważam, że zdrowie każdego człowieka jest jego prywatną sprawą i nie powinno być przedmiotem takich dyskusji_ - ocenił Ziobro.
_ Słyszałem takie opinie i wnioski, że po tym raporcie, który pokazuje bardzo poważne dane jeżeli chodzi o poziom cholesterolu należy rozważyć dymisję premiera_ - żartował poseł. Dodał, że to jest w końcu "jakaś tam dolegliwość, która może mieć przełożenie też na prawidłowe funkcjonowanie szarych komórek".
_ Nie wiem, czy pan premier ma z tym problem, czy nie ma i czy w tej sprawie Janusz Palikot będzie panu premierowi zadawał pytania co do konieczności prowadzenia badań uszczegóławiających, zwłaszcza, że te wyniki są bardzo ogólne_ - mówił Ziobro.
Poseł dodał, że "z troską pochyla się nad zdrowiem pana premiera, zwłaszcza jeśli chodzi o poziom cholesterolu". Jednak - podkreślił - zupełnie poważnie rzecz traktując "wobec rzeczy niepoważnych nie powinniśmy poważnie się ustosunkowywać".
Według polityka PiS raport o zdrowiu premiera to "czysty PR". Poseł ocenił, że premier powinien poświęcić swoją energię na "pracę dla Polski, dla młodych ludzi (...), a nie na tego rodzaju działania". Trochę powagi, panie premierze - apelował.
Ziobro był pytany, czy prezydent powinien opublikować raport o stanie swojego zdrowia. Traktując poważnie niepoważne działania, czyli działania człowieka, który odgrywa rolę sejmowego pajacyka - pana Palikota, można iść dalej tym tokiem i zapytać, czy pan Palikot w trosce o zdrowie premiera nie zapyta go o wyniki - mówię to żartem - narkotestów - mówił poseł.
Sporządzenia i ujawnienia raportu o stanie zdrowia prezydenta Kaczyńskiego domaga się poseł PO Janusz Palikot. Niedawno zapowiedział, że jesienią złoży projekt ustawy, na mocy której prezydent musiałby przedstawić informację o stanie swego zdrowia.
Prezydent mówił we wtorek w "Sygnałach Dnia", że jest przeciwnikiem tego rodzaju raportu, ponieważ - jak ocenił - dzisiaj to będzie dotyczyło jego, a "jutro każdego polityka, który podpadł". Dopytywany, czy w związku z tym nie będzie raportu o stanie jego zdrowia, L. Kaczyński odparł: "myślę, że tak". Wcześniej powstanie raportu o zdrowiu Lecha Kaczyńskiego zapowiedział prezydencki minister Michał Kamiński.
Stefan Niesiołowski (PO) podkreśla, że premier opublikował raport w odpowiedzi na falę spekulacji medialnych o zdrowiu polityków. Zwrócił też uwagę, że Kamiński zapowiadał, iż to samo zrobi prezydent.
_ Zgoda, zdrowie jest sprawą prywatną każdego człowieka, dlatego nikt nie żąda od prezydenta tego samego, co zrobił premier. Panu Ziobro wszystko kojarzy się z jednym, ale to nie jest żaden atak. Pan Ziobro lepiej by zrobił, gdyby zajął się swoim immunitetem_ - powiedział Niesiołowski.
Szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak nie widzi "nic złego" w publikacji opinii o stanie zdrowia premiera. W jego ocenie, powinno się tak robić.
Dziwię się tylko, że takiego raportu nie chce przedstawić prezydent. Co w tym złego? Jeśli nawet coś mu doskwiera, to większość Polaków ma jakieś dolegliwości - powiedział Olejniczak.
Zdaniem polityka SLD, bardzo dobrym przykładem jak radzić sobie z chorobami jest były minister zdrowia prof. Zbigniew Religa, który publicznie poinformował, że walczy z nowotworem płuc.