PolskaZa ćwierć wieku w sercu kraju będzie zacofana Polska "C"

Za ćwierć wieku w sercu kraju będzie zacofana Polska "C"

W 2035 r. województwo łódzkie stanie się jednym z najbardziej zacofanych regionów w kraju, tworząc tzw. Polskę "C" - razem ze Świętokrzyskiem i Lubelskiem - czytamy w "Polsce". Czarny scenariusz rysuje dr Piotr Szukalski z Zakładu Demografii i Gerontologii Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego, który przeanalizował ostatnią prognozę demograficzną Głównego Urzędu Statystycznego z końca lipca ub. roku.

Za ćwierć wieku w sercu kraju będzie zacofana Polska "C"
Źródło zdjęć: © WP.PL

Szukalski przewiduje odpływ ludności i rekordowe starzenie się tej części kraju. - Sens prognozy jest taki: przewidzieć, aby nie widzieć. Trzeba więc trąbić na alarm - ostrzega.

- W świetle tak pesymistycznych przewidywań należy niezwłocznie zadbać, aby region stał się atrakcyjny dla nowych mieszkańców, a także o sieć instytucji pomagających osobom starszym. Nie ma wątpliwości, że wzrośnie zapotrzebowanie na domy pomocy społecznej, domy dziennego pobytu oraz usługi pielęgniarek środowiskowych - dodaje Szukalski.

Analizowane przez niego dane GUS rzeczywiście przygnębiają. W 2035 roku w Łódzkiem będzie aż 8% ludności powyżej 80. roku życia, podczas gdy w 2007 r. odsetek najstarszych seniorów sięgał 3,6%. Z kolei odsetek ludzi, którzy ukończyli 65 lat, stanowił wtedy 15% ogółu ludności, w 2035 roku będzie ich już 25%.

Łódzkie nie jest osamotnione w lidze regionów skazanych na regres. W 2035 roku liczba ludności Polski spadnie do 36 mln. Coś jednak sprawia, że jedne regiony mają przed sobą perspektywy rozwoju, a inne - jak Łódzkie, Lubelskie i Świętokrzyskie - nie.

Prof. Stefan Krajewski, ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego, tłumaczy, że na równię pochyłą wprowadziły region łódzki pogarszające się warunki życia, kiepskie w porównaniu z innymi województwami zarobki, a także najwyższa w kraju zachorowalność na choroby układu krążenia, płuc czy nowotwory.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)