Trwa ładowanie...

"Panie Kaczyński". Banaś reaguje na słowa prezesa PiS

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś odniósł się do słów prezesa PiS. Jarosław Kaczyński przyznał w Sejmie, że wybór Banasia na to stanowisko był "bardzo ciężkim błędem". "Za błędy i kłamstwa się płaci" - napisał szef NIK.

Po lewej: Jarosław Kaczyński, prezes PiS / Po prawej: Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli Po lewej: Jarosław Kaczyński, prezes PiS / Po prawej: Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli Źródło: East News
d1fptr3
d1fptr3

Jarosław Kaczyński w rozmowie z dziennikarzami przyznał się do "popełnienia bardzo ciężkiego błędu" w sprawie Najwyższej Izby Kontroli.

Kaczyński: popełniliśmy błąd. Bardzo ciężki błąd

- Najwyższa Izba Kontroli jest w tej chwili tak skonstruowana, że nie spełnia wymogów urzędu państwowego i tego nie można poważnie brać pod uwagę. Na jej czele stoi człowiek, który w moim przekonaniu powinien sam stanąć przed sądem i sądzę, że gdyby stanął przed uczciwym sądem, to bardzo długo nie wyszedłby z więzienia - powiedział Kaczyński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pilna narada PiS. Jackowski: eskalacja napięcia

Dziennikarze przypomnieli, że Banasia na prezesa NIK wybrało Prawo i Sprawiedliwość. - To prawda, popełniliśmy błąd. Bardzo ciężki błąd (...). Nie mogliśmy go odwołać, bo on ma kadencję - odpowiedział Kaczyński. Na pytanie, dlaczego nie uchylono mu immunitetu, przyznał: - Większości do uchylenia immunitetu żeśmy nie mieli, bo niektórzy nasi sojusznicy - nie ludzie z naszego klubu - nie chcieli głosować za tym, żeby uchylić mu immunitet.

d1fptr3

Prezes NIK odpowiada Kaczyńskiemu

- Nie byliśmy w stanie nic zrobić, chociaż zdawaliśmy sobie sprawę z popełnionego błędu. Jak popełniamy błędy, to tego nie ukrywamy - podsumował.

Po kilku godzinach na te słowa zareagował Marian Banaś. "Jarosław Kaczyński powiedział publicznie, że wybranie mnie na prezesa NIK było błędem. Za błędy i kłamstwa się płaci, panie Kaczyński" - napisał prezes Najwyższej Izby Kontroli na platformie X.

Lawina zawiadomień do prokuratury

NIK złożyła 10 zawiadomień do prokuratury w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez sześć spółek z udziałem Skarbu Państwa i cztery fundacje - podała izba we wtorek.

d1fptr3

Chodzi o udaremnienie przeprowadzenia kontroli dotyczącej zasad przekazywania darowizn, a także wydatków na sponsoring, zakup usług medialnych, prawnych i doradczych. Było to działanie bezprawne – niezgodne z konstytucją i ustawą o NIK, która gwarantuje Izbie możliwość kontrolowania wszystkich firm, instytucji czy organizacji, które wykorzystują środki i majątek państwa - przekazała NIK.

źródło: Wiadomości WP / PAP

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1fptr3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fptr3
Więcej tematów