Trwa ładowanie...
d47ekxe
11-06-2003 05:05

Za biedni na ratunek

Sepsę, która spowodowała błyskawiczną śmierć
trzyletniej dziewczynki, a prawdopodobnie także szesnastoletniego
chłopca w Świnoujściu, można leczyć rekombinowanym ludzkim białkiem
C - pisze "Głos Szczeciński".

d47ekxe
d47ekxe

Nowa metoda leczenia uratowała już życie wielu ludziom w kraju, jednak mieszkańcy Zachodniopomorskiego nie mają do niej dostępu.

"W Zachodniopomorskiem program pilotażowy stosowania w leczeniu sepsy rekombinowanego ludzkiego białka C nie jest jeszcze realizowany" - mówi dr Romuald Bohatyrewicz, konsultant wojewódzki ds. anestezjologii i intensywnej terapii. "Na pewno jest to osiągnięcie w leczeniu sepsy, choć trudno uznać je za przełom. Dzięki tej metodzie można by ze 100 pacjentów chorych na sepsę uratować może 25 zamiast 20".

To jednak sporo, jeśli weźmie się pod uwagę, że rocznie w naszym kraju na sepsę zapada ok. 100 tys. osób, a dla 20 - 30 tys. z nich zakażenie kończy się zgonem.

"Przy tej skali zjawiska możliwość zastosowania rekombinowanego białka C, które pozwoliłoby uratować przynajmniej o 20% pacjentów więcej, to sprawa ogromnej wagi" - mówi prof. Ewa Meyzner-Zawadzka.

Pilotażowy program leczenia białkiem C był finansowany przez kasy chorych w wielu województwach. Teraz te zobowiązania przejęły wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie sprawdziły się jednak zapowiedzi likwidatorów kas chorych, że wszyscy ubezpieczeni będą mieli równy dostęp do systemu ochrony zdrowia. (jask)

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj