PolskaZa 8,5 mln zł wyremontują Sejm Śląski. Będzie wyglądał jak za dawnych czasów

Za 8,5 mln zł wyremontują Sejm Śląski. Będzie wyglądał jak za dawnych czasów

Za 8,5 mln zł wyremontują Sejm Śląski. Będzie wyglądał jak za dawnych czasów
Źródło zdjęć: © WP.PL | Przemysław Jach

22.09.2014 13:47, aktual.: 23.09.2014 14:23

Urząd Marszałkowski w Katowicach poinformował o ruszającym remoncie sali Sejmu Śląskiego. Dzięki zachowanym fotografiom i innym dokumentom odzyska ona swój wygląd jeszcze sprzed wojen. Remont będzie kosztował ok. 8,5 mln zł, pierwszy etap prac ma się zakończyć niebawem.

Gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego ma dziś 85 lat. Postawiono go, gdy w 1922 roku powstało województwo śląskie wraz z odrębnym Sejmem i Skarbem Śląskim. Budowa rozpoczęła się w 1925, ukończona została w 1929 roku. Obiekt od początku pełni funkcję siedziby władz śląskich, dziś można tam spotkać członków Urzędu Marszałkowskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Całość została wybudowana w stylu modernistycznym i był to wówczas jeden z największych budynków administracyjnych w Polsce. Sercem całej budowli jest sala Sejmu Śląskiego. W trakcie jej tworzenia wzorowano się na salę Sejmu w Warszawie. Jest zbudowana w kształcie półkola, wchodzi się do niej przez westybul (pomieszczenie o wysokości trzech pięter, które przypomina renesansowy dziedziniec z krużgankami).

Już od kilku miesięcy trwa remont, mający na celu przywrócić sali jej historyczny wygląd. Już w zeszłym roku udało się przywrócić historyczny podział ław amfiteatralnej widowni – wcześniej było więcej siedzeń, podzielonych na cztery części, dziś jest to podział na sześć fragmentów. Dotąd wykonana została także m.in. renowacja ozdobnego świetlika w kształcie elipsy, który zdobi sufit. Aktualnie odnawiane są meble (w tym stół marszałkowski, mównica i ławy), parkiet, stiukomarmury na ścianach. To wszystko jest możliwe dzięki fotografiom zachowanym z czasów przedwojennych. Kolejnym etapem prac będzie m.in. remont kuluarów.

Mimo powrotu do korzeni, zachowana ma zostać współczesna funkcjonalność miejsca. Na sali będzie m.in. zainstalowana klimatyzacja, systemy głosowania, audiowizualny i teleinformatyczny. Wszystkie prace mają zostać zakończone w maju 2015 roku.

Całość remontu jest wyceniana na ok. 8,5 mln zł, z czego 2,1 mln to pieniądze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, 300 tys. to dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostałą sumę wyłoży Urząd Marszałkowski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także