Trwa ładowanie...
d403k5h

"Z głodu zamierzałem jeść ludzkie mięso"

Van Nanth jest jednym z nielicznych, którym udało się przeżyć pobyt w kambodżańskiej katowni kierowanej przez jednego z liderów Czerwonych Khmerów Kaing Guek Eav, znanego jako "Towarzysz Duch". Podczas procesu "Ducha" opowiedział o swoich wstrząsających przejściach w więzieniu.

d403k5h
d403k5h

63-letni Nanth, dziś znany malarz, trafił do więzienia Tuol Sleng w 1977 roku. W sądzie opisał więźniów, którzy umierali obok niego lub głodowali tak, że jedli biegające po celi insekty. - Zamierzałem jeść ludzkie mięso, warunki były tak nieludzkie - relacjonował.

Dalej opisywał, jak pewnego dnia wywołano go i sądził, że idzie na śmierć. - Powiedziałem sobie, że nie ma to już znaczenia, ponieważ wolałem umrzeć niż żyć w takich warunkach. Jednak nakazano mu wtedy namalowanie propagandowego portretu przywódcy reżimu Czerwonych Khmerów Pol Pota. Dzięki temu udało mu się przeżyć.

W Tuol Sleng zginęło w latach 1975-79 co najmniej 16 tys. ludzi.

Trwający w stolicy Kambodży proces Kainga to pierwszy proces wysokiej rangi przedstawiciela Czerwonych Khmerów od 30 lat - to jest od upadku reżimu, rządzącego Kambodżą w latach 1975-1979. "Duch" oskarżony jest o zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne.

d403k5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d403k5h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj