Z dna morza wyłowiono 800‑letni wrak
Chińscy archeolodzy wyłowili z dna Morza Południowochińskiego wypełniony rozmaitymi
artefaktami 800-letni okręt handlowy - powiadomiła agencja Xinhua.
Odkryty w 1987 r. u wybrzeży prowincji Guangdong wrak drewnianego statku, wypełniony był tysiącami złotych, srebrnych oraz porcelanowych wyrobów. Odnaleziono również 6 tys. miedzianych monet z okresu panowania dynastii Song (960-1279), kiedy statek zbudowano.
Okręt, nazwany Nanhai nr 1 (Morze Południowochińskie nr 1), zostanie przewieziony do specjalnie w tym celu wzniesionego kosztem 20 mln dol. muzeum w Guangdong, gdzie w gigantycznym zbiorniku zrekonstruowane zostaną warunki zbliżone do tych, w jakich przez osiem stuleci wrak spoczywał na dnie morza.
Muzeum przypuszczalnie zostanie otwarte pod koniec 2008 r. Dokładne badania wraku potrwają natomiast wiele lat i będzie można je śledzić przez okna w ścianach zbiornika.
Wyłowiony wrak należy do największych i najstarszych, jakie udało się odnaleźć w chińskich wodach. Archeolodzy liczą, że dostarczy on dowodów na istnienie "morskiego Jedwabnego szlaku", łączącego chińskie prowincje Guangdong i Fujian z południowo- wschodnią Azją, Afryką oraz Europą.