PolskaZ czego finansowane będą media publiczne?

Z czego finansowane będą media publiczne?

Trwa dyskusja na temat finansowania mediów publicznych w Polsce, ale także sposobu ich funkcjonowania. Jednym z jej powodów było orzeczenie Trybunału konstytucyjnego, według którego trzeba zmienić przepisy dotyczące prawa do ustalania wysokości abonamentu radiowo-telewizyjnego.

W dyskusji pojawiły się nawet pomysły, by w ogóle zlikwidować abonament, lub by zlikwidować publiczne media.

Członek KRRiTV Włodzimierz Czarzasty powiedział w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że jeśli w ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy nie uda się wprowadzić uregulowań abonamentowych, to mediom publicznym odebrana zostanie podstawa finansowania. Przypomniał, że z abonamentu finansowana jest polska kultura oraz programy misyjne.

Zdaniem sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej i członka sejmowej komisji kultury Grzegorza Schetyny pieniądze na media publiczne są źle wydawane. Jest on zdania, że należałoby przeprowadzić debatę na temat systemu finansowania mediów publicznych. Jak powiedział, być może trzeba odejść od abonamentu, a wprowadzić opłatę powszechną, wpisywaną nawet w PIT. Schetyna, sekretarz generalny PO zgodził się, że pilną sprawą jest nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Zaapelował ponadto o dyskusję nie tylko na temat samego abonamentu, ale również o przyszłości całego rynku mediów publicznych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)