Trwa ładowanie...

XV Spotkanie Młodych Lednica 2000: "JP II - liczy się świętość!"

80 tys. pielgrzymów spodziewają się organizatorzy XV Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbędzie się 4 czerwca pod hasłem "JP II - liczy się świętość!". Jego uczestnicy przejdą przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

Share
XV Spotkanie Młodych Lednica 2000: "JP II - liczy się świętość!"
d23yij2

Organizator spotkania młodych, dominikanin ojciec Jan Góra, nawiązując do hasła "JP II - liczy się świętość!", podkreślił, że w tym roku uczestnicy chcą pochylić się nad świętością polskiego papieża. Dodał, że spotkanie odbywać się będzie w 20. rocznicę bierzmowania młodzieży świata podczas VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie.

Jak poinformował, program spotkania będzie oparty na przesłaniach kierowanych przez Jana Pawła II do młodych gromadzących się na Polach Lednickich w latach 1997-2004. - Stąd pragniemy przypomnieć sobie znaczenie chrztu i bierzmowania, na nowo odkryć cel naszej drogi, którym jest dom Ojca naszego w niebie oraz wspólnie wybrać Chrystusa - powiedział o. Góra podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie.

d23yij2

Podkreślił też, że ważnym punktem spotkania będzie błogosławieństwo narzeczonych, które ma być przygotowaniem do odpowiedzialnej decyzji o małżeństwie.

O. Góra przypomniał, że główną ideą Spotkań Młodych nad Lednicą jest wybór Chrystusa. - Tego wyboru dokonujemy na co dzień. Dokonamy go również razem podczas spotkania poprzez odmówienie uroczystej "Roty wyboru Chrystusa" oraz przejście przez Bramę-Rybę symbolizującą Chrystusa - wyjaśnił.

Podobnie jak w poprzednich latach, uczestnicy spotkania otrzymają prezenty. W tym roku będą to namalowana na skale Ryba-ICHTIS, symbolizująca Chrystusa Syna Boga Zabawiciela. - Dając uczestnikom skałę z wymalowaną rybą chcemy dać młodzieży najlepszy fundament, na którym warto budować - podkreślił ojciec Góra.

Kolejnym symbolem, który otrzymają uczestniczy spotkania, jest klucz z napisami" "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" oraz "Tobie dam klucze Królestwa". "Otwórzcie drzwi Chrystusowi", to nawiązanie do homilii z inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, podczas której powiedział: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi". Napis ten - jak powiedział o. Góra - przypomina o wkładzie, jaki miał Jan Paweł II w przemiany społeczne i polityczne w Polsce i na świecie.

d23yij2

"Tobie dam klucze Królestwa" jest cytatem z Ewangelii św. Mateusza, gdyż - jak podkreślił o. Góra - Jan Paweł II w "fenomenalny sposób poprzez swoje nauki i przykład życia wskazał nam drogę do świętości, drogę do bram nieba".

Podczas tegorocznego spotkania przyleci na Pola Lednickie ten sam helikopter, w którym Jan Paweł II przeleciał na spotkanie z młodzieżą zgromadzoną na Polach Lednickich 2 czerwca 1997 r. - Jest to dla nas bardzo ważne wydarzenie, gdyż pomoże nam to lepiej poczuć obecność Ojca Świętego - podkreślił o. Góra.

Dodał, że uczestnicy spotkania po skończonej uroczystości będą mogli przejść pod rozpostartym płaszczem błogosławionego Jana Pawła II, który przywiozą górale z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Jak wyjaśnił o. Góra, będzie to symboliczne oddanie młodzieży polskiej pod opiekę tego "wybitnego pedagoga i świętego Ojca".

Podczas kilkunastogodzinnego spotkania zaplanowano koncert ku czci Jana Pawła II, wspólne śpiewanie i tańce.

d23yij2

Podziel się opinią

Share
d23yij2
d23yij2
Więcej tematów